| Adi1987 a întrebat:

Am mers la cineva la o firma si dintr-o prostie am mers la medicul de familie si am cerut o adeverinta medicala pentru angajare, credeam ca o sa ma primeasca la firma respectiva si nu ma primit si tot caut in alta parte, si ma tem ca nu o sa gasesc nimic de munca intr-o luna si adeverinta aia nu o sa mai fie valabila intr-o luna, mi-e rusine sa mai merg inca odata acolo sa cer o alta adeverinta medicala pentru angajare, pana la urma ii asa obligatorie adeverinta asta? Se poate scoate si de la alt medic?

15 răspunsuri:
| ninuku a răspuns:

Adeverinta nu poate fi eliberata decat de medicul de familie.

| johnnny123 a răspuns:

Nu înțeleg de ce ți-ar fi rușine să te duci să ceri adeverință medicală de câte ori ai nevoie. Ceri o adeverință medicală, nu umbli în fundul gol prin metrou.

| Adi1987 explică (pentru johnnny123):

Dar pe adeverinta scrie ca este pentru angajare

| Adi1987 explică (pentru johnnny123):

Mai merg inca odata acolo si ce ii zic? Ca mai vreau inca o adeverinta pentru angajare?

| johnnny123 a răspuns (pentru Adi1987):

Așa și? Ce treabă are medicul de familie cu faptul că nu ai obținut un job? Datoria lui este să elibereze acea adeverință când i se solicită, nu să judece situația angajării tale.

Ai șapte ani sau ești adult? Dacă ești adult, atunci comportă-te ca un adult.

| Adi1987 explică (pentru johnnny123):

Si daca ma intreaba "Dar tu nu te-ai angajat?" Ce ii zic?

| johnnny123 a răspuns (pentru Adi1987):

1. Puțin probabil să te întrebe asta, pentru că nu-l interesează și nu este treaba lui.

2. Dacă totuși te întreabă asta, îi răspunzi "nu, nu am primit primul job, iar acum a expirat adeverința anterioară și am nevoie de alta pentru a aplica la alt job". E chiar așa de greu de explicat?

Repet: Dacă ești adult, nu te mai comporta ca un copil de șapte ani.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Adi1987):

Așa și? E rușine să muncești?

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Adi1987):

Din ce cauza cei de la firma respectiva nu te au angajat? Ei ce ti au spus?

| Adi1987 explică (pentru johnnny123):

E a doua oara anul asta cand am cerut o adeverinta si acum a doua oara cand am fost m-a intrebat

| Adi1987 explică (pentru johnnny123):

Nu se poate scoate si de la alt medic?

| johnnny123 a răspuns (pentru Adi1987):

Așa, și? Ce crezi că se va întâmpla dacă ceri și a treia oară? Te arestează? Te face de râs la gazeta de perete? Te unge cu catran și te tăvălește prin pene?

Nu scrie nicăieri că ai dreptul doar la două adeverințe medicale pe an. Poți să le soliciți DE CÂTE ORI AI NEVOIE.

| Adi1987 explică (pentru johnnny123):

Ok, deci ma duc acolo si cer o adeverinta medicala pentru angajare, si ii zic ca acolo unde am fost nu ma primit si ca mi-a expirat adeverinta?

| Furnicuta000 a răspuns:

Adeverinta cum ca esti clinic sanatos si apt de munca se elibereaza de la medicul de familie sau de la institutiile abilitate, adica clinici ce se ocupa de asa ceva. Dar si acele clinici unele (nu toate) iti cer adeverinta de la medicul de familie cum ca nu figurezi cu boli cronice. Celelalte clinici te pun sa semnezi o declaratie cum ca nu ai medic de familie (e doar o formalitate ca sa fie acoperiti) si apoi iti dau ce adeverinta vrei tu numai ca te costa 100 lei. Deci ai de ales intre a merge la o medicul de familie si sa o iei gratis sau la o clinica si sa dai 100 lei. Daca esti din Bucuresti iti spun eu una din sectorul 2 unde rezolvi in 5 min.

| Furnicuta000 a răspuns (pentru Adi1987):

Nu trebuie sa-ti fie frica sa raspunzi la intrebarea asta. Sau pur si simplu poti sa inventezi ceva de genul "am stat cateva saptamani in perioada de proba dar nu mi-a placut si am renuntat, am primit o oferta mai buna de la alta firma" daca tot vrei sa le dai explicatii