| Florazul15 a întrebat:

Am o fustă care este din acrylic. Acest material intră la apă când o spăl?

4 răspunsuri:
| LaSteauaCareaRasarit a răspuns:

Nu intra la apa, dar se scamoseaza ca Dra cu.
Evita sa mai cumperi orice articol de imbracaminte din acrylic

| ancregele a răspuns:

Acrylicul este un material sintetic care, în general, nu intră la apă atunci când este spălat. Totuși, pentru a preveni deformarea sau alte probleme, este important să respecți instrucțiunile de îngrijire de pe eticheta produsului.

În general, este recomandat să speli hainele din acrylic la apă rece sau călduță și să eviți uscarea lor la temperaturi mari, deoarece căldura excesivă poate provoca deformarea sau deteriorarea fibrelor. Uscarea naturală pe un suport plat este ideală pentru a menține forma hainelor din acest material.

| Florazul15 explică (pentru LaSteauaCareaRasarit):

Dacă le spăl pe dos se scămoșează sau trebuie să le spăl la programul pentru țesături delicate?

| LaSteauaCareaRasarit a răspuns (pentru Florazul15):

In general ar trebui sa speli hainele pe dos, ca sa eviti scamosarea si uzarea lor.
Spala-le la program pentru sintetice si pune 600 ori 800 rotatii pe minut la stoarcere.