| BeBeRHv a întrebat:

Am o rugaminte
cum as putea sa invata engleza mai repete?
cursurile sunt bune?

Răspuns Câştigător
| ALGator a răspuns:

Depinde de varsta ta, de obisnuinta si energia de a invata la scoala si independent, de motive si planuri pe care le ai. Toate acestea te pot avantaja. Daca esti orientat exclusiv pe munci simple si fara contact cu publicul, e suficienta ceva engleza de conversatie. Dar astfel de munci par a fi tot mai rare si cui îi convin?
Dar in general, e de preferat sa mergi la un curs care sa te incadreze la nivelul tau. Continutul cursului sa fie serios si general, nu numai,, conversatie" au,, stiinta gatitului" etc.
In România ai putea sa vezi ce preturi au cursurile Cambridge. Acolo primesti si o diploma care cit de cit e luata in seama in Europa.
http://www.cambridgecentre.ro

Poti lua lectii si cu un profesor privat, dar trebuie ales cu grija. Un partener care vorbeste engleza e si el bun desi cea mai buna combinatie ar fi sa urmezi un curs.

Bafta, Good luck!

11 răspunsuri:
| CristianTudic a răspuns:

Poți învăța engleza prin foarte multe metode, jocuri precum Minecraft, filme, dar îți recomand o aplicație pentru android, windows phone și IOS numită Duolingo, care te poate ajuta.

| SoxSava a răspuns:

Salut. Da cursurile sunt cea mai buna optiune deoarece acolo vorbesti si scrii ceea ce ajuta. Dar nai e o optiune daca ai vreun prieten cu care iesi mereu si stie el engleza poti vorbi cu el intodeauna si nu o sa te simti jenat cand gresesti sau pronunti rau. Bafta, funda.

| FanulMeu a răspuns:

Dupa parerea mea vorbitul e cea mai buna metoda de a invata engleza, si cursurile sunt o idee buna daca vrei sa inveti si sa scrii

| mihai69 a răspuns:

Cea mai bună metodă de a învăța o limbă străină e să-ți faci o gagică care o vorbește ca limbă maternă. În două săptămâni ești doxă!
Să vezi ce repede am învățat eu rusa (scris și vorbit) după ce-am cunoscut-o pe Надя...
laughing

| roberta7087 a răspuns:

Buna, expista o aplicatie numita Duolingo ( este cu o pasare verde ) care te ajuta foarte mult sa scrii, sa citesti si sa vorbesti este excelenta. Eu am invatat foarte repede. P.S aplicatia este pentru andoid si o poti descarca dupa magazin play

| Sava_Valeria_2000 a răspuns:

Sunt lectii online, poti sa le incerci eu invatam engleza si italiana pe youtube sau iti descarci aplicatie in telefon care se numeste Duolingo, este foarte buna aplcatia m-a ajutat foarte mult, insa sunt si cursuri care te vor invata foarte bine si cred ca rapid nu iti pot spune de cursuri cu profesori etc..deaoarece eu nicioada nu am fost.Te v-a ajuta filmele, jocuri, poate si prietenii te pot ajuta sa inveti. Sper ca tea-m ajutat

| Sn4k3 a răspuns:

Normal ca sunt bune. Ai mai putea invata din filme, jocuri, site-uri care sunt facute pentru asta.

| ALGator a răspuns (pentru Sava_Valeria_2000):

Sau asta, tot online (se plateste un abonament, dar se poate testa gratis)
http://www.worddive.com/en/

| RAY a răspuns:

Parerea mea nu ai nevoie de nici un curs, fiecare limba are o baza=limbajul zilnic, 3000 de cuvinte alcatuieste 85% din acel limbaj + 200 de verbe, degeaba inveti cuvinte care nu o sasi foloseasca la nimic, plus ca daca te chinui sa inveti te vei plictisi rapid, trebuie sa inveti asta

http://www.duboislc.org/ED-Watch/Words/1-100.html

http://www.linguasorb.com/english/verbs/most-common-verbs/

foloseste google translate + sa vezi multe filme in engleza sa fi atenta, cu rabdare o vei invata

| Sava_Valeria_2000 a răspuns (pentru ALGator):

E super ..doar ca este cu plata