| GolopențaAdrian a întrebat:

Am placa video Intel HD Graphics si este buna? Am 1549 mb din care 64 mb este placa video dedicata.De ce imi merge Euro Truck Simulator 2 ca un coleg mi-a zis ca nu merge ca nu e buna placa video?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Atunci aduna pentru ca totul este integrat. Tu ai placa dedicata (pusa in slot PCI-e)? Nici nu exista placa de 64 de Mb pe PCI-e si nici integrata. Placi de 64 Mb erau pe slot AGP: http://www.okazii.ro/......a175527786
Atunci s-ar putea sa ai o placa integrata de 1549+64=1613 Mb. Asta nu o cred insa din cauza faptului ca placile sunt multiplu de 8. Atunci ar trebui sa fie 1, 5 Gb adica 1024+ 512= 1536.
In alt ordine de idei, treaba cu arsul procesorului este o idiotenie! Procesorul este construit din fabrica sa lucreze cu placa video integrata in el si n-are cum sa se arda. Este o aberatie. Se poate arde doar daca are un defect de fabricatie. Eu n-am placa video dedicata si am integrata de 1792 Mb (1024+512+256) adica 1, 75 Gb. Il am de 3 ani de zile si nu se arde.

34 răspunsuri:
| Jipa95 a răspuns:

Abia cu Intel hd grapgics din procesoarele high end de desktop poti rula unele jocuri, si alea @low. Deci n u incerca sa rulezi vreun joc pe ea.

| GolopențaAdrian explică (pentru Jipa95):

Am incercat si ruleaa Euro Truck Simulator 2 si Gta vice city si acum vad American Truck Simulator

| Sn4k3 a răspuns:

Nu mai spune de aia 64mb. Ai placa video de 1, 5 gb, atat si ar trebui sa iti mearga ETS 2, depinde si ce procesor si cati gb ram ai.

| GolopențaAdrian explică (pentru Sn4k3):

Am 4 gb ram si procesor Intel acceleron de 1, 5 ghz

| GolopențaAdrian explică (pentru Sn4k3):

Dar ETS 2 este mai nou merg si jocuri mai noi?

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Toata placa ta este integrata. Placile Intel HD Graphics sunt integrate in procesor. Daca-mi spui si ce procesor ai iti spun ce memorie are.

| GolopențaAdrian explică (pentru Salontanul):

Intel Acceleron de 1, 5 GHZ

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru GolopențaAdrian):

Nu! Nu! Procesorul are o denumire si un cod (Acceleron nu exista ci Celeron): http://devicebox.ro/faq/cum-aflu-ce-procesor-am-pe-calculator.html
Celeron este o familie mare cu multi membrii care mai de care.

| GolopențaAdrian explică (pentru Salontanul):

Intel celeron CPU 1007U de 1, 50 GHZ

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Salontanul):

Intel Celeron stim cu totii ca nu exceleaza.mai e si mica de 1, 5 Ghz, asa ca nu ii va merge jocuri decat cu procesorul ridicat la maxim. Urmeaza supraincalzire, blocaje, pasta uscata etc. Intel Celeron 1, 5Ghz nu e bun.Parerea mea facuta dupa ce am avut asa ceva. Si cea dedicata de 64 MB e buna doar pentru jocuri Mario.

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru anonim_4396):

Omule! Tie ti s-a pus pata pe mine. Nu-mi raspunde mie. Raspunde-i lui. Eu nu te-am intrebat nimic. Daca te uiti la mine am mii de raspunsuri si vreo 6 intrebari. Ce ma intereseaza am intrebat. Lasa-ma!

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru GolopențaAdrian):

Uite aici procesorul tau si tot aici scrie si de placa ta video: http://ark.intel.com/......e-1_50-GHz Din pacate nu da prea multe despre ea. Oricum are frecventa intre 350 Mhz si 1 Ghz. Ceea ce o situeaza pe un loc bun tinand cont ca este integrata in procesor. Spre exemplu, o placa video dedicata adre abia 550 Mhz: https://www.evomag.ro/......63739.html

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Salontanul):

Nu o fac special, man! Si nu m-am uitat la nimeni cate raspunsuri are.Am intervenit in discutie cu scopul sa citeasca cel ce a pus intrebarea.De aceea este buton de raspuns sub orice discutie.Iti respect dorinta si te las dar sa stii ca nu a fost cu o intentie rea sau mai stiu eu ce. O seara buna!

| Sn4k3 a răspuns (pentru GolopențaAdrian):

ETS 2 system requirements (cerinte de sistem) si vezi daca iti merge.
Uite un site :
http://www.systemrequirementslab.com/cyri

| Sn4k3 a răspuns (pentru Sn4k3):

Si procesorul e slab, nu iti merge ETS 2.

| GolopențaAdrian explică (pentru Sn4k3):

Acolo arata ca nu dar imi merge bine

| GolopențaAdrian explică (pentru Sn4k3):

Cum sa nu imi merge

| GolopențaAdrian explică (pentru anonim_4396):

Nu prea are rost sa pun asemenea intrebari ca vad unii zic ca e buna alti nu si nu stii ce sa alegi

| GolopențaAdrian explică (pentru anonim_4396):

Atunci de ce merge GTA Vice City, GTA San Andreas, Euro Truck Simulator 2?

| GolopențaAdrian explică (pentru Sn4k3):

Atunci sa il sterg?

| GolopențaAdrian explică (pentru Salontanul):

Deci e buna sau nu ca din alte raspunsuri nu reiasa asta?

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru GolopențaAdrian):

Ti-am spus ca nu apar amanunte despre ea. Daca nu vrei sa joci jocuri la moda este buna. Si placa ta ajunge probabil la 1700 si ceva de Mb nu 64 cum zici tu.

| GolopențaAdrian explică (pentru Salontanul):

Cum sa ajunga la 1700 si ceva ca am 1549 mb din care 64 mb este dedicata

| GolopențaAdrian explică (pentru Salontanul):

Totusi o zis ramon 2473 ca nu exceleaza si arde procesorul a scris de procesorul intr-un mesaj

| Sn4k3 a răspuns (pentru GolopențaAdrian):

Daca nu iti merge, da.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru GolopențaAdrian):

Merge cu procesorul la 100% si dupa mult timp de joc continuu, chiar daca joci mereu cate doar o jumatate de ora procesorul se duce.Din ce in ce se va incalzi mai mult, va incvepe sa blocheze jocul ba si chiar in browser.Stiu cazuri cand din cauza jocurilor cu procesor mic s-a supraincalzit si s-a restartat laptopul.Baiatul astat 5 minute sa se raceasca si iar s-a bagat la joc.A doua zi nu l-am mai vazut.mult timp.E un user de pe aici care dupa un timp a intrat si mi-a scris ca da, ma Ramone, ai avut dreptate.Laptopul meu s-a dus naibii.Mi-am cumparat altul. Aia 64 de mb dedicati preia ce nu mai poate duce 1, 5 Ghz, altfel era dus de mult si al tau.Cine crede ca gresesc, sa o spuna. Daca vrei sa joci eurotruck sau altele, ia un laptop cu cel putin 2, 20-2, 40 Ghz.

| GolopențaAdrian explică (pentru Sn4k3):

P-ai a mers dar din cauza atentionarilor l-am sters

| GolopențaAdrian explică (pentru anonim_4396):

Ai dreptate mai bine te ascult oricum acum mi-am luat Gta san andreas ca ala merge si joc acest joc

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru GolopențaAdrian):

San Andreas e un joc care cere mai putin.Tu sa te uiti inainte cat cere jocul pe care vrei sa-l instalezi.Macar minimul sa-l ai.

| Sn4k3 a răspuns (pentru GolopențaAdrian):

Daca merge fara lag poti sa il joci linistit.