| Stefa0072004 a întrebat:

Am văzut pe tiktok și la știri chesti legate ca se mărește Dunărea, ca a inundat Budapesta, și ca urmează sa vina și în România. Care este faza? Și din ce cauza se măresc apele? Nu știu dacă aceasta întrebare se încadrează la această categorie.

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ai ratat știrile cu ploile imense din Europa de zilele trecute?

Bula
| Bula a răspuns:

In bazinul de sus (culegerea) al Dunarii (Austria, Cehia) au fost foarte multe ploi abundente, deodata. Acesta a provocat inundatii mari, findca Dunarea a adunat toate revarsarile raurilor si paraurilor din amonte.
Deoarece Dunarea trece prin 10 tari, acest val marit trece prin ele, ultima fiind Romania.
Unde nu sunt luate masuri, evident ca apele se vor revarsa,