| Clamidia a întrebat:

Bună! Am o problemă cu calculatorul și nu știu ce să îi mai fac.
Am avut un hard disk și făcea probleme, se auzea un ticăit, mi se blocau jocurile pe care le am instalat în hard și făcea și alte zgomote. Când am fost la service mi s-a spus ca e defect. l-am schimbat, dar tot asa. Cand am avut primul hard, am vazut ca face urat și credeam ca de la altceva. Am schimbat toate componentele aproape și tot asa.
Nici nu găsesc sa vina cineva și îmi e greu să transport pc-ul.
Ce ar putea să fie?

6 răspunsuri:
| MCosmy a răspuns:

Salutare,

Daca este un HDD (Hard Sata) cel mai probabil sa "caraie" pentru ca sunt mecanice, si acela e sunetul lor standard mai ales cand incerci sa accesezi date de pe el. (in cazul tau sa deschizi un joc)

Daca este un SSD cel mai probabil ca sunetul sa provina din alta parte. Gen Sursa, Cooler sau chiar Fan-uri de pe carcasa daca ai asa ceva.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Trebuie dus in service reparatii calculatoare sa il verifice ei sau sa chemi acasa pe cina care se pricepe sa repare calculatoare si el iti va verifica componentele si va depista defectiunea.

Bula
| Bula a răspuns:

Daca hard disk-ul ticaie, atunci - mai mult ca sigur - este defect.
Du-l inapoi la service-ul de unde l-ai cumparat!

| Clamidia explică (pentru MCosmy):

Este un HDD, mi se blochează jocurile din el.

| Batmanel a răspuns:

Daca mai ai hdd in ziua de azi...
Cumparati un SSD pentru os sau jocuri. HDD-urile sunt doar pentru date si backup.

| StoicAnalysis a răspuns:

Schimba HDD cu un SSD. E mult mai practic si mai bun pentru jocuri si alte programe pe care le deschizi frcevent. Daca problema persista, e foarte posibil sa fie memoria RAM de vina. In rarele cazuri, e posibil sa fie problema chiar la unul dintre sloturile placii de baza, care face conexiunea dintre RAM/HDD/SSD. Nu prea ai alta varianta decat sa-l duci la un service si sa platesti un serviciu complet de diagnoza.