| marcela290 a întrebat:

Am si eu o intrebare, sa raspunda doar cei care cunosc. Vreau sa ma inrolez in armata. Stiu ca SGP ia o suma de bani din prima luna cand se inroleaza si aceasta creste de la luna la luna. Pentru subofiteri, maistri militari sau ofiteri se primeste bani din prima luna ca SPG sau dupa terminarea studiilor de 1; 3 ani. Va multumesc mult

4 răspunsuri:
| alex495 a răspuns:

Solda e 130 de lei si creste doar daca ai pile. Adica rude cu grad mare in armata ca sa te puna sef de clasa, secretar de clasa etc.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

SGP inseamna soldat-gradat profesionist. Solda difera de la functie la functie si de la grad la grad. Deci se va mari in momentul avansarii. De exemplu daca esti soldat si te avanseaza la gradul de fruntas iti va da si o functie de fruntas obligatoriu. Nu te poate avansa fruntas daca n-ai functia. In momentul avansarii vei primi o solda mai mare decat a soldatului prin marirea soldei de functie dar si de grad car este mai mica. La cadre militare(generali, ofiteri, subofiteri si maistri-militari) este un alt traseu. Ei merg intai in scoli militare (pentru Sof si M.M.) si academie pentru ofiteri care ulterior pot deveni generali. Ca elev sau student primesti o anumita solda care este mai mica decat solda gradului echivalent de la SGP pentru ca el primeste si cazare, echipament si mancare gratuite. Ulterior cand iese in serviciu se maresc soldele si acolo prin regula de la SGP: ai functia ai gradul. Toate sunt insa la termene stabilite prin legi sau mai repede daca te evidentiezi in mod deosebit in viata miltara. e adevarat ca merge si pe pile dar in majoritate se face pe munca. Daca muncesti poti sa te evidentiezi.

| marcela290 explică (pentru Salontanul):

Poti fi mai exact cu solda pentru ofiteri/subofiteri? (lei)

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru marcela290):

Nu. Sunt sute de tipuri de solde. Depinde de arma, de vechime, de grad, etc. Mai mult, solda este confidentiala si nu-ti spune nimeni cat este. Eu am iesit in pensie de circa 20 ani si am undeva peste 2.000 lei. Cat crezi ca are un ofiter astazi (pensia este mai mica decat solda) daca un capitan (eu am iesit maior) iesit de 2 ani are catre 4.000 lei? Sunt foarte mari!
Urmareste acest blog: http://bit.ly/2EhS0Eq
Sa tii cont ca la aceste solde se adauga solda de grad, norma de hrana care este undeva la peste 300 lei si s-a marit de la 1 ianuarie, se mai adauga si diferite sporuri, functie de unde lucreaza. Cea mai mica solda poate fi undeva la 2.500 lei net la SGP.