| anonim_4396 a întrebat:

Buna!
Am simtit nevoia sa-mi descarc sufletul aici unde de fiecare data gasesc persoane intelegatoare! Sa incep cu inceputul.In ianuarie mi s-a pus pata sa ma decolorez la par il aveam brunet, lung sanatos dar ma saturasem de negru aveam impresia ca e o culoare care nu te scoate in evidenta asa ca dupa un timp de gandire de 2 saptamani am luat hotararea sa ma decolorez pentru a ma vopsi un saten deschis. Zis si facut m-am decolorat o data dar nu a fost suficient pentru ca la varfuri era mai inchis, am mai facut-o o data apoi m-am vopsit blond dar nu a prins culoarea dupa o saptamana mi-am ales o nuanta de aluna si m-am vopsit dar nu a iesit bine asa ca m-am gandit sa fac un decapaj adica sa scot vopseaua aceia, numai ca dupa asta mi s-a ars parul asa ca m-am tuns destul de scurt am scos din parul care era ars, am cumparat tratamente, masti, balsamuri, ulei de ricin, fac de 2 ori pe saptamana masti cu ulei de masline, ulei de ricin, galbenus, pentru regenerare, mai folosesc o crema importiva caderii parului cu petrol! Am cheltuit pana acum 2 milioane pe decolorat, tuns de 3 ori, vopsea de par si tratamente, problema mea cea mare este ca de cand am facut prostia asta atat de mult regret, am constiinta incarcata, imi pare rau ca nu mai am parul care l-am avut lung si sanatos, imi pare rau pentru banii cheltuiti, mereu ma gandesc numai la asta ca nu trebuia sa fac prostia cu decoloratul sa-mi distrug parul si sa cheltui bani si sa ma trezesc cu parul scurt, eu care iubesc parul lung! Acum astept sa creasca la loc sa fie cat de cat lung sa pot sa-l prind in codita, continuii cu tratamente si masti dar am ramas asa oarecum marcata, nici noaptea nu ma odihnesc bine, nu mai imi vine sa ma uit in oglinda, mi-e foarte greu, va rog dati-mi ceva sfaturi daca a trecut cineva prin asta, cum sa fac sa nu ma mai afecteze asa mult chestia asta.si ca o concluzie tot la o nuanta inchisa am ajuns pentru ca mi-am dat seama ca nu ma prind culorile deschise.

Răspuns Câştigător
| LittleZu a răspuns:

Salut! Stiu cum te simti, printr-o tragedie cu parul am trecut si eu si cred ca inca trec.Pana la inceputul verii trecute, aveam un par cat de cat sanatos, putin ars la varfuri din cauza placii de indreptat, dar avea luciul necesar, si era lung pana la mijloc.Mi-a venit o idee! Eu satena fiind, am zis de ce sa nu incerc un brunet albastrui? Urmatoarea zi mi-am cumparat 2 tuburi de vopsea, si treci la treaba! La sfarsit, dupa clatire si uscare, iesise o culoare frumoasa, si parul meu arata sanatos, cu toate ca varfurile parca erau par de papusa. Nu am luat asta in serios, am crezut ca este doar un efect secundar. Vopseaua imi curgea o data la doua zile, cand imi faceam baie.Dar curgea, nu gluma! La primele 2 spalari am zis ca deh, se duce surplusul.Dar dupa a 4a spalare mi-am dat seama ca mie imi curgea toata vopseaua.Intr-un timp eram pestrita in cap, tinand cont ca inainte sa ma fac bruneta aveam si ceva suvite blonde si roscate, dar nu ieseau prea mult in evidenta. Au mai trecut inca 3 saptamani, deja revenisem la culoarea parului meu, satenul.Din cauza vopselei si a placii de intins parul, era din ce in ce mai deteriorat.Insa refuzam sa merg la salon sa imi tund din varfuri pentru ca sunt adepta parului lung. Apoi, trebuia sa plec la tara o saptamana-2, si am zis sa mai incerc o data, dar de data aceasta cu o alta marca de vopsea.Intradevar, m-a tinut mai mult, nu prea curgea la spalari, decat foarte putin, am zis ca parul mi-a revenit la normal, avea un luciu extraordinar si parea cel mai sanatos par. Iata ca s-a terminat vara, deja se dusese si vopseaua asta, nu pot spune nimic, caci m-a tinut ceva vreme. Apoi ce m-am gandit? Cu toate ca ador parul lung, sa fac o schimbare! Stilista mi-a recomandat tunsoarea in colturi, adica in spate scurt, putin mai lung de umeri iar in parti mult mai lung.Am spus, de ce nu? Am plecat bucuroasa la salon, m-am tuns.Stilista nevazandu-ma toata vara, s-a ingrozit de ce a vazut.Parul meu era ars, foarte ars.varfurile erau albe de la firele tocate, iar in parti unde eram tunsa in scari, parul imi era cum sunt paiele de la matura.A spus ca trebuie neaparat sa ma tunda.Ok, am fost de acord. Dupa ce m-a tuns, pe moment mi-a placut, deoarece imi facuse si ceva bucle, il indreptase calumea cu placa profesionala, in sfarsit. Ajung acasa, tot in regula, in afara de faptul ca incepusem de-a dreptul sa plang dupa parul meu lung.Dar ma consolam cu ideea ca trebuia sa il tund. Imi fac baie, automat. buclele se duc, si ramane valvoi. Am uitat sa zic ca parul meu, natural, este foooaaaarte dezordonat nu are o forma. Ceea ce vreau sa iti spun este ca indiferent de lungimea parului tau, ii poti da o forma interesanta, nu neaparat sa aiba o forma banala.Si eu astept sa imi creasca si sa se regenereze, insa nu foloseesc tratamente sau ceva.Doar dupa baie pe parul ud imi dau cu ulei pentru varfuri arse, si atat.De crescut o sa creasca, insa mai greu.Ai incredere in tine!

6 răspunsuri:
| Annelise a răspuns:

Cam tragic tot ce ti s-a intamplat. Ideea e ca trebuie sa ai rabdare, atat pentru a-ti creste parul, cat si pentru a uita intamplarea neplacuta. Intre timp, ca sa te consolezi, iti poti pune cateva extensii, nu costa prea mult. Bafta multa!

| dayana2011 a răspuns:

Buna sincer imi pare rau pentru ceea ce ti`sa intamplat.eu nu am trecut prin asta...dr sincer nici nu mi-as dori.eu toata viata mea am avut parul scurt niciodata nu mi-a crescut mi mult de umeri,si in todeauna am fost blonda,fiindca ma decoloram, si era foarte foarte ars.dar intr-o zi m-am hotarat sa nu-l mai vopsesc.m-am tuns si mai scurt si mai bine de un an nu m`am mai vopsit si nici nu m`am tuns, iar acum pot sa zic ca am si eu parul mai lung si unpik mai sanatos.asa ca sfatul meu e sa ai rabdare si sa nu iti mai bati atat capul cu asta.frumusetea vine din interior si cine te place, te place si asa.CAPUL SUS!

| Tania a răspuns:

Nu poti decat sa ai rabdare se mai intampla si acum iti e invatare de minte.
Stiu ca trebuie sa fi groaznic, eu o data am patit cu niste suvite care le decolorasem si cand s-a dus vopseaua rosie de pe ele si au ramas blonde am crezut ca mor ca eu sunt bruneta.
Imi dau sema prin ce treci tu acum cu tot parul!

| Valentina_Jalba_1996 a răspuns:

Buna fetelor am o problema nu stiu daca imensa dar..Acum o saptamana mi-am vopsit parul un negru inchis peste culoarea mea naturala am folosit vopsea de la palette fara amoniac si as avea o intrebare nu stiti cum pot sa revin la culoarea mea naturala?

| Marina_Daniliuc_1984 a răspuns:

Fetelor eu va recomand COLOR OFF-este un decolorant rusesc care decoloreaza parul fara sa il arda, il puteti comanda la nr 0754921669, da aici gasiti mai multe poze si detalii:
https://www.facebook.com/ColorOffDeLaEstelProfessional

| Marina_Daniliuc_1984 a răspuns (pentru Valentina_Jalba_1996):

Poti incerca COLOR OFF, este un produs rusesc ce decoloreaza parul fara sa il arda, il poti comanda la nr 0754921669, https://www.facebook.com/ColorOffDeLaEstelProfessional