| popapopica a întrebat:

Buna.
Cum va descurcati voi cu firmele de curierat? Ma intereseaza in primul rand preluarea si predarea coletelor mari. Le iau de la adresa si le lasa la adresa, sau mergeti la firma? Si in ce conditii fac una sau alta.
Multumesc

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Curierul te anunta telefonic, comunicand intervalul orar, cand iti aduce marfa comandata, la destinatie.
Daca nu esti prezent, atunci iti lasa o instiintare si duce marfa inapoi in depozitul lor, de unde o poti ridica, timp de cateva zile.
Unele firme te contacteaza telefonic si a doua zi.

| popapopica explică (pentru Bula):

Una dintre firme mi-a spus ca trebuie sa duc coletul la firma. De aia v-am intrebat pe voi. Am sa caut alta firma.

| LaSteauaCareaRasarit a răspuns:

Serviciul de curierat e un serviciu Door-to-door, adica vine la usa expeditorului sa ridice coletul si il lasa la usa destinatarului.
Acum nu stiu cat de mari sunt coletele tale, poti verifica dimensiunile maxime la fiecare firma.
Insa personalul lasa de multe ori de dorit. Unii curieri nu cunosc expresia "clientul nostru, stapanul nostru"

| LaSteauaCareaRasarit a răspuns:

Ar fi si varianta cu easybox, insa nu e pentru colete mari.

Bula
| Bula a răspuns (pentru popapopica):

Daca vrei sa trimiti colete, atunci trebuie sa ambalezi corespunzator marfa, iar preluarea o negociezi cu firma.

| eliancodrut a răspuns:

Mie mi-a venit un colet tip canapea. Cei de la curierat vroiau sa am oameni care sa urce coletul pana la etajul meu. I-au spus asta celui care mi-a trimis coletul. Dar acesta i-a spus ca in regulamentul lor scrie ca coletul trebuie dus pana la usa. Si s-au necajit doi insi sa-l urce patru etaje si mi l-a lasat in usa.
De regula aceste firme nu au oameni care sa faca acest lucru.
O masina de spalat rufe si alta de spalat vase mi-a fost adusa pana la usa. fara discutii.