| raluca1601 a întrebat:

Daca sunt in clasa a XII-a si dupa ce dau bacul si imi depun dosarul sa ma inscriu la facultate(facultatea de Drept din Timisoara, daca conteaza la ce intrebare pun) urmeaza o perioada de confirmare a faptului ca te-ai inscris sau sa iti confirmi locul. Stie cineva cat este acea perioada? Inscreile sunt din 8 pana in 20 iulie si in 26 vreau sa plec la mare pana in 2-3 augsut. Oare cat este perioada de confirmare? Stie cineva?

8 răspunsuri:
| Daniels89 a răspuns:

Depinde de facultate...confirmarea locului este faptul ca duci diploma de bac la facultate eventual daca esti la cu taxa sa platesti si o transa din taxa aproximativ 3-5 mil

| raluca1601 explică (pentru Daniels89):

Pai ti-am spus facultatea mai sus!laughing Pai da...Nu ma interesa in ce consta confirmarea, ma interesa cat este perioada de lunga sau de scurta in care pot duce diploma, actele si ce trebuie acolo.

| Daniels89 a răspuns (pentru raluca1601):

 9 - 20 iulie 2012 – pentru locurile de la bugetul de stat şi locurile cu taxă
 10 - 14 septembrie 2012 – pentru locurile cu taxă neocupate în prima sesiune
Dar sunt atat de idioti incat nu au trecut si ei metodologia completa laughing

| Daniels89 a răspuns (pentru raluca1601):

Informatii admitere Licență

Modalitate de admitere
Concurs de dosare

Perioada de înscriere
09 -19 iulie 2012

Documente/acte necesare înscrierii
Diploma de bacalaureat sau alt act echivalent al acesteia, în original sau copie legalizată; Foaia matricolă, în original sau copie legalizată; Certificatul de naştere în copie legalizata; Copii după diplomele şi menţiunile obţinute la olimpiadele naţionale sau internaţionale; Adeverinţă medicală eliberată de medicul de familie care să stipuleze dacă respectivul candidat este apt de a urma studii universitare şi, dacă este cazul, afecţiunile de care suferă (neuropsihice, pulmonare şi dermato-venerice); Două fotografii cu dimensiunile ¾ cm (tip buletin); Adeverinţa din care să rezulte calitatea de student şi forma cu/fără taxă (pentru candidaţii care sunt înmatriculaţi deja într-o altă facultate); Diploma de licenţă sau diploma echivalentă cu aceasta pentru absolvenţii unei facultăţi, precum şi diploma de absolvire pentru absolvenţii de colegiu, care doresc să urmeze o a doua specializare, în copie legalizată. Documentele necesare echivalării diplomei (în cazul candidaţilor proveniţi din Uniunea Europeană).

Taxa de înscriere
100 RON

| Daniels89 a răspuns (pentru raluca1601):

Dacă nu depuneţi diploma de bacalaureat şi foaia matricolă în original până la data de 20.07. 2012, nu puteţi candida pe
locurile finanţate de la bugetul de stat, listele candidaţilor din această categorie fiind reactualizate permanent în perioada 10.07 –
20.07.2012. De asemenea, dacă nu confirmaţi locul obţinut şi nu achitaţi taxa de înmatriculare de 150 lei până la data 20.07. 2012, nu
puteţi candida pe locurile finanţate de la bugetul de stat. După data de 20.07. 2012 listele de candidaţi admişi pe locurile finanţate
de la bugetul de stat sunt definitive. Pentru locurile cu taxă de şcolarizare, înscrierile continuă în perioada 10.09 – 14.09. 2012, cu plata
taxei de înmatriculare până cel târziu la 14.09. 2012.
Admiterea la ciclul de studii universitare de licenţă se face numai pe baza mediei generale de absolvire a examenului de
bacalaureat.

| Daniels89 a răspuns (pentru raluca1601):

Ai toate datele despre inscrierewinking deci pana pe data de 20 trebuie sa confirmi loculwinking

| raluca1601 explică (pentru Daniels89):

Mda...Nu zici bine. Din data de 9 iulie pana in 20 iulie sunt inscrierile. Lista definitiva a candidatilor admisi va fi afisata in data de 23.07. 2012. Deci numa din 23.07. 2012 o sa pot sa imi confirm locul. Nu am cum sa imi confrim locul(scuzati repetitia) pana in 20 daca nu sunt afisati candidatii. Acum am gasit si eu pe internet cand se afiseaza lista.