| alexy19a a întrebat:

Ma-m uitat la tutoriale pe youtube, am făcut cd cu windows 7 si m-am uitat ff bine cum se pune windows 7.
Cand intru în sistem, si apăs F9, Mă duc la CDROM ar trebui sa apăs un F12 sau alte F-uri. Eu am incercat toate f-urile si nu merge nici unu nu se intamplă nimic. Cine stie ce trebuie să fac?

Răspuns Câştigător
| horia2012 a răspuns:

Trebuie sa apara. Calculatorul booteaza dupa instructiunea pe care o gaseste in BIOS (si anume HDD). Dar unitatea optica e buna? Iti apare in My Computer. S-ar putea ca BIOS-ul sa nu vada unitatea optica. Atunci scoate calculatorul din priza, desfa-l si verifica cablul de legatura de la unitatea DVD la placa de baza. Scoate si baga mufa de cateva ori, curat-l de praf.Se intampla.

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai vezi si tu ce bios ai la placa de baza si cum il acesezi. oricum cand sistemul incepe sa buteze iti scrie instructiuni

suntserios
| suntserios a răspuns:

In multe versiuni, accesul la setarile bios ului se face cu delete nu cu f - urile

| horia2012 a răspuns:

Incearca tasta "delete". Intri in BIOS la meniul de BOOT si selectezi la "first boot device" stik, sau cum iti apare tie.
-Save and Exit. Bagi stikul. Restart.

| alexy19a explică (pentru horia2012):

Deci in primul rand il instalez de pe un CD. In al doilea rand cand venea cineva sa imi instaleze windowusul nu avea probleme apasa una dintretastele astea:tab, pace, f-uri. Dar eu am apasat tot si vad ca nu imi ia cd-ul cum s-ar zice... Dc?

| horia2012 a răspuns (pentru alexy19a):

Ai spus ca te-ai uitat la tutoriale cum se face DVD cu W7.NU trebuie sa faci DVD bootabil cu W7. Toate imaginile care le descarci de pe net sunt deja bootabile. Poate ai gresit ceva.
Ai descarcat imaginea (ISO) cu W7 si cu un program gen PowerISO inscriptionezi un DVD cu imaginea respectiva. Foarte simplu.
PowerISO e mai bun decat Nero.
Ca sa intrii in BIOS trebuie ca IMEDIAT cand se incarca sistemul, sa apesi una din tastele F (F2, F9, F10) si acolo in meniul de BOOT, sa setezi la "first boot device" CD\DVD. Nu te grabi. Daca DVD cu W7 nu e bootabil nu ti-l vede. Indiferent ce ai face.

| alexy19a explică (pentru horia2012):

Nu, am spus ca m-am uitat la tutoriale cum se punde windows 7 nu cum se face un cd si cd-ul nu este facut de mine si este facut de cineva care stie, are un loc unde repara pc-uri... Si faza e ca nu imi pare "first boot devide" in bios.