| Cristian_Corneliu_M._1996 a întrebat:

Buna seara lume! Am si eu o intrebare si va rog sa ma lamuriti, donarea de sange am citit pe unele site-uri ca se poate de la 17 altundeva de la 18.Care este varsta legala? Si se face test ceva la sange sa nu aiba vreo boala?

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Varsta minima este 18 ani. Initial trebuie sa dai niste declaratii: ca nu iei tratament, ca nu ai avut anumite boli, ca nu ai avut un partener sexual nou in ultimele 6 luni. Daca îndeplinești conditiile, esti cantarit, ti se ia tensiunea si hemoglobina. Daca ai tensiunea si hemoglobina normale si greutatea peste 50 kilograme, poti dona. Sangele este testat si dupa cateva zile poti afla rezultatele. Important este sa nu fi fost expus la boli in ultimele 6 luni, caz in care analizele pot iesi negative, dar primitorul se va imbolnavi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti dona daca esti major, doar atunci, si da, mai intai o sa faci un mic test sa vada daca esti sanatos

| Gabipn2017 a răspuns:

Da,se testează. De la 18 ani incolo