| Marisaaaa a întrebat:

Deci vara trecută ma dădeam cu bicicleta și am căzut. Atunci misa rupt unghia, a fost oribil nici nu puteam calca pe picior.
Unghia care mi-am rupt-o a fost unghia mare. Acuma a crescut dar a crescut aiurea, a crescut in carne și sa despicat. Dar sa trecem la subiect, deci simt un miros foarte urat venind de sub unghie. Fac dus in fiecare seara și dau și pe la unghie, dar deageaba tot miroase, am încercat totul ca sa nu mai mirose. Și plus de asta ma și doare pentru ca mi-a crescut in carne, sper doar sa nu ma infectez. Ce sa fac ca sa nu mai miroase? P.S:

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Unghia ta a facut ciuperca si de aceea creste incarnata si miroase urat.
In fiecare seara trebuie spalata bine, curatat sub unghie si apoi pus un tampon de vata inbibat in otet, pus direct pe unghia bolnava pentru 30-60 minute, acoperit cu o folie de celofan, eventaul lipita cu scotch sa nu curga lichidul.
Tratamentul se face timp de 2 luni de zile, zi de zi, ca sa scapi de ciuperca, iar unghia va putea sa creasca frumos si normal.
O alta solutie este operatia sa ti se scoata unghia, pentru ca in timp degetul va coace si va face infectie, daca nu se vindeca acum.

1 răspuns:
| Marisaaaa explică (pentru Violleta2022):

Mulțumesc mult!