| sami01 a întrebat:

Buna TPU spuneti-mi si mie va rog cu categoria b1 pot conduce si atv, daca da ce capacitate trebuie sa aiba specificat totul va rog va multumesc

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

O sa poti conduce daca se incadreaza in caracteristicile de la aceasta categorie, conform L.203/2012, citez:
"e) categoria B1: cvadricicluri a căror masă proprie nu depăşeşte 400 kg (550 kg pentru vehiculele destinate transportului de mărfuri), neincluzând masa bateriilor în cazul vehiculelor electrice şi care sunt echipate cu motor cu ardere internă a cărui putere netă maximă nu depăşeşte 15 kW sau cu motor electric a cărui putere nominală continuă maximă nu depăşeşte 15 kW;"

2 răspunsuri:
| sami01 explică (pentru Ioandelasal):

Aha deci in concluzie atv-ul nu trebuie sa depaseasca 20cp dar daca este mai unsor decat greutatea specificata nu se poate conduce atv are in jur de 200 de kg?
si un motor de 250 cm3

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru sami01):

Caracteristicile tehnice privind greutatea (maxim 400 kg) si puterea (maxim 15 KW, cca 20 CP) trebuiesc indeplinite cumulativ. Nu este prevazuta capacitatea cilindrica a motorului.