| Deasonyka a întrebat:

Buna TPU vreau sa stiu si eu e avantajos sa-ti faci pensie privata?

18 răspunsuri:
| cezar003 a răspuns:

Nici in cea de stat nu am incredere, pune banii sub saltea sau investeste in imobiliare

| Wr3nch a răspuns:

Teoretic da, pentru ca o sa primesti ceva in plus pe langa maruntisul care il da statul dupa 35 de ani de muncalaughing

| cezar003 a răspuns (pentru cezar003):

Nu exista tihna pana la asfintit pentru cei ce agonisesc, este o lume nesigura, cand banca va falimenta, o va face odata cu toti clientii sai
Nu este o polita de asigurare de stat deci statul nu te va despagubi...

| Dismally a răspuns:

NU. Pensiile private au un randament mediu intre 2% si 4% pe an. Poti castiga mai mult daca investesti acei bani spre exemplu in titluri de stat - acestea fiind considerate investitii sigure.

| cezar003 a răspuns (pentru Dismally):

Nu fi ironic, fata este tanara si vrea sa si asigure viitorul imaginar

| GabiDumitrescu a răspuns:

Nu. Ma refer la pilonul 3. Poate fi avantajos in diverse conditii daca ai un consultant extrem de bun (gen faci ceva cu acoperire medicala cand te gindesti sa ai un copil si iti acopera toate costurile nasterii la privat si iesi si pe plus un pic), insa pe termen lung, in anul 2020, mai degraba iei si bagi cate 200 RON lunar in diverse criptomonede aflate inca la inceput decat sa bagi 1000 intr-o pensie privata. Ca o paranteza, BitCoin era 6 centi acum mai putin de 10 ani. Multi si-au facut exit-ul la 30 de centi sau un dolar si se bucurau ca si-au scos de 5 ori sau de 15 ori banii. Acum graviteaza in jur de 18.000, maximul a fost pe la 20.000. De dolari.

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru cezar003):

Nu este ironic. Are dreptate. Mai mult, fondurile private pot da faliment. Aurul si titlurile (actiunile) de stat sunt cele mai valoroase.

| cezar003 a răspuns (pentru Salontanul):

Probabil ca o sa ne punem lingourile in gura ca sa scapam de comunisti...ca tiganii, te rog frumos eu am dinti de portelan, dar unde pun restul de bani?

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru cezar003):

Vad ca esti ironic dar n-ai dreptate. Aurul este singurul care isi pastreaza sau ii creste valoarea. Titlurile de stat se platesc la scadenta doar daca (Domne fereste!) vine razboiul. Oricum daca vine razboiul se alege praful de tot. Aurul, daca n-ai unde-l pune, baga-l in pamant!

| cezar003 a răspuns (pentru Salontanul):

Nu te supara dar aurul are valoare doar la cocalari, daca ai o casa si o ia Putin te despagubeste ulterior, dar daca ai un lant de aur nu va sti nimeni cine ti l a luat,,, si banuiesc ca nu-ti vei ingropa aurul cum face cainele cu painea

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru cezar003):

Cocalari, necocalari, rromii asa au facut averile imense. Au fost mai destepti cu 5 minute decat noi romanii. Unora le-a confiscat statul comunist aurul, altii l-au ingropat in pamant si l-au dat din tata in fiu si iata-i astazi sunt cei mai bogati. Eu am avut un tigan, vecin, care dupa revolutie, de frica schimbarii banilor (desi i-am spus ca nu se mai face schimbarea ca pe vremea comunistilor), a schimbat banii cumparand tabla zincata (se ocupa cu ceterne), doua masin si aproape un Kg de aur. Astazi are case si aprtamente pentru toti copii. Ziua si-o serbeaza la cel mai scump restaurant din Baile Felix sau Arad.

| cezar003 a răspuns (pentru cezar003):

Sa nu dramatizam, aurul este doar un metal, casa este o locatie iar banca vrea sa te ajute... aproape toate institutele care se ofera sa-ti pastreze banii sunt IFN uri(Institut Financiar Nonbancar) cu alte cuvinte un fel de SRL bancar sau camatarie legala

| cezar003 a răspuns (pentru cezar003):

Cand pica srl ul pierzi actiunile corect? banca romana i-si asuma raspunderea? ASTA a intrebat fata

| cezar003 a răspuns:

Dea te rog asculta-ma eu am platit la casa de pensii.Institutie publica Romana timp de 3 ani un fel de pensie privata...am primit acasa un fel de transfer la BCR si mi s-a spus ca mi-au ramas in cont 1000 lei

| cezar003 a răspuns (pentru cezar003):

Am platit timp de 3 ani cate 270 lei, am toate chitantele iar ultima plata s-a scumpit si a fost 370 lei si acum conform BCR eu mai am in cont 1000 lei

| cezar003 a răspuns (pentru cezar003):

Si desigur vechimea nu a mers pentru ca eu pe asta am mizat

| cezar003 a răspuns (pentru cezar003):

Mi-au aruncat banii la o pensie privata din cadrul BCR si mi-au trimis o scrisoare cu soldul si ca daca am o problema pot oricand sa mi retrag banii dupa ce imi fac ei un card de debit cu 10 lei comision/luna...deci daca nu mai creditez, cam in 10 ani se trage din soldul meu

| cezar003 a răspuns (pentru cezar003):

Acum dupa 3 ani daca imi verific soldul la BCR probabil ca mai am 7 milioane lei vechi