| Mihai5675 a întrebat:

Bună Tuturor. Știe cineva sa îmi spună dacă pentru a întra la Armata Romana doar pentru gradul de simplu soldat am nevoie de diploma de bac?

1 răspuns:
| Korkodeln a răspuns:

Nu ai nevoie ca Soldat Gradat Profesionist (SGP), ai conditiile aici:

https://www.recrutaremapn.ro/sgp.php

Rezumat:
"să fie absolvenţi cel puţin ai primilor doi ani de studiu din învăţământul secundar superior, în condiţiile prevăzute de Legea educaţiei naţionale nr. 1/2011, cu modificările şi completările ulterioare; "

Deci merge si cu 10 clase.