| octav005 a întrebat:

Bună ziua. Am găsit un cuptor cu microunde aruncat. Am luat trafo de la el, asta ma interesa de la el.
A avut secundarul cred ca ars. La aparat dădea în scurt.

Am reușit cu greu sa scot toată bobina după secundar. Problema este ca am atins o sarma de la o spira după primar. și sa întrerupt. Cu ce as putea lipi acea sarma între ele. Am încercat cu pistolul de lipit cu fluor. Dar nu se lipește de nici o culoare. Am curățat acel lac după ea.

8 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Cu fludor nu cu fluor, ca nu esti dentist doar dintele se repara cu fluor din pastă de dinti, acel transformator trebuie rebobinat, altfel il poti arunca, iar de rebobinat nu stiu cine mai face asa ceva si daca mai există ateliere rebobinari ce preturi au, mai bine cumperi altul, dar ce faci cu transformatorul din cuptor la ce il folosesti?

| sierra1 a răspuns:

Ori rebobinezi ori cauți altă rabla

| octav005 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Cu fludor am vrut sa scriu. Dar asa a scris automat

| gabicoo a răspuns:

Îl rebobinezi.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru octav005):

Mi am dat seama, trebuie dus la rebobinat nu ai tu cum sa il faci acasa ca nu ai scule necesare si sîrme de bobinat potrivite ca dimensiune si grosime.

| octav005 explică (pentru CristiDinBucuresti):

E vorba de o sarma întrerupta. Ce este deasupra la vedere. O pun cap în cap. Dar nu am cu ce lipi

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru octav005):

Ai nevoie de alt letcon special care lipeste fin de fapt o statie weler, cu aceea poti lipii orice, vîrful acelor ciocane de lipit este atit de subtire si permit lipituri fine si in cazul procesoarelor din televizoare, spre deosebire de pistolul de lipit facut de Radioprogres in anii 70, acela nu este construit sa execute lipituri fine de calitate, acela este bun cand dezlipesti condensatori piese din placile tv urilor sau cand lipesti fire mai groase.

Bula
| Bula a răspuns:

Firele de sarma din cupru, lacuite NU se pot lipi varf-varf cu cositor fludor. Im, ijlocul unui bobinaj (de motor sau de transformator) nici nu este indicata adaugirea prin lipire, fiindca sunt surse de foc, prin aprindere!