| andreeas00ss a întrebat:

Buna ziua,
Am semnat un contract de vizionare cu un agent pentru un apartament ( mentionez ca vanzatorul apartamentului nu avea nici un contract cu acest agent).
Ulterior soacra mea a cumparat apartamentul, luand legatura direct cu proprietarul.
Agentul ne ameninta ca daca eu am semnat contractul si alta rula a cumparat apartamentul, tot trebuie sa i se achite acomision.

3 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Comisionul il achita vinzatorul nu cumparatorul, aceasta numai este treaba voastra, vinzatorul a ales sa nu plateasca comision agentiei, tu sau ruda (nu rula) care a cumparat apartamentul nu aveti obligatie sa dati agentiei nimic, voi veti avea de achitat la notar.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Sa fie sanatos.
daca vanzatorul nu avea niciun contract de exclusivitate cu el

| FreddieM a răspuns:

Adica ai făcut un acord și ai semnat în interesul soacrei și vrei sa-i tragi țeapă legală agentului. Și mai ești și indignat ca agentul își vrea (pe bună dreptate) ce i se cuvine. Dacă e asa, îți urez calduros sa fii ultimul din specia ta.
Cheers