| andreeas00ss a întrebat:

Buna ziua,
Am semnat un contract de vizionare cu un agent pentru un apartament ( mentionez ca vanzatorul apartamentului nu avea nici un contract cu acest agent).
Ulterior soacra mea a cumparat apartamentul, luand legatura direct cu proprietarul.
Agentul ne ameninta ca daca eu am semnat contractul si alta rula a cumparat apartamentul, tot trebuie sa i se achite acomision.

6 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Comisionul il achita vinzatorul nu cumparatorul, aceasta numai este treaba voastra, vinzatorul a ales sa nu plateasca comision agentiei, tu sau ruda (nu rula) care a cumparat apartamentul nu aveti obligatie sa dati agentiei nimic, voi veti avea de achitat la notar.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Sa fie sanatos.
daca vanzatorul nu avea niciun contract de exclusivitate cu el

| FreddieM a răspuns:

Adica ai făcut un acord și ai semnat în interesul soacrei și vrei sa-i tragi țeapă legală agentului. Și mai ești și indignat ca agentul își vrea (pe bună dreptate) ce i se cuvine. Dacă e asa, îți urez calduros sa fii ultimul din specia ta.
Cheers

| LaSteauaCareaRasarit a răspuns:

Niste rechini agentii astia.
Iau anunturile publicate de proprietari, gasesc clienti pe care ii obliga sa semneze contract de vizionare in exclusivitate, apoi papa comision de la cumparator.
Bietii vanzatori sunt prinsi la mijloc, nu au nici o parghie sa opreasca abuzul asta.

| LaSteauaCareaRasarit a răspuns:

Spune-i agentului ca soacra a gasit anuntul in ziar sau unde a dat anunt vanzatorul si nu are treaba cu el, cu agentul.
Nu are ce sa-i faca.

| LaSteauaCareaRasarit a răspuns (pentru LaSteauaCareaRasarit):

Sa pastreze ziarul sau captura de ecran cu anuntul publicat, ca dovada.