| StefanGheorghe a întrebat:

Bună ziua, as dori sa aflu cum se poate face devansarea unor bunuri aduse din Romania in Republica Moldova. De exemplu as dori sa îmi achiziționez un laptop și am aflat că pot face devamareastfel primind înapoi anumite taxe(?), Nu știu exact. As dori mai multe informații despre ce este devamarea și ce acte sunt necesare pentru asta

2 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Banuiesc ca esti moldovean! Folosesti un termen gresit. Devansare inseamna sa ajungi undeva inaintea altcuiva.
"Devamarea" este un termen specific Moldovei si ar fi bine sa intrebi la serviciul vamal moldovenesc. Nu avem noi cum sa stim regulile voastre. Pe site-ul lor ai si telefon si adresa de e-mail: https://customs.gov.md/ro/articles/introducerea-si-scoaterea-marfurilor

| StefanGheorghe explică (pentru Salontanul):

Mulțumesc, nu am observat că autocorectorul a modificat cuvântul