| PaulaPaulayt1 a întrebat:

Buna ziua, as dori sa știu cum poți sa eviți amanatul pe mai târziu. Când știu ca ceva nu e important mereu las pe altădată. Nu trec direct la fapte. Cred ca se numește procrastinare. Și la bac am învățat în ultimele trei nopți și am luat note mari oricum. Dacă înțelegeți, când sunt lucruri importante le rezolv imediat dar când eu consider ca nu e urgent le las pe când am eu chef. Cum sa devii deodată un om mai activ și sa treci la fapte imediat ce apare ceva de făcut?

Răspuns Câştigător
| Andrei0410 a răspuns:

Orice schimbar nu poti sa o faci deodata. Trebuie sa o iei usor, putin cate putin. Sa fiu sincer, atat timp cat lucrurile importante le rezolvi imediat, e ok.

7 răspunsuri:
| CorneliusC9095 a răspuns:

Pur și simplu începe sa nu mai amâni acele lucruri care au mai putina importanță.
Începe chiar de azi!
Sau în caz dacă chiar nu este necesar pe moment, atunci IMPUNE-ȚI sa NU le lași nefăcute, asta însemnând sa îți faci o programare a lucrurilor pe care le ai de făcut!
Fa-ti un program săptămânal cu lucrurile pe care consideri ca trebuie și este necesar sa le îndeplinești!
Și ca să nu pierzi timpul prea mult, evaluează lucrurile: imi este benefic dacă fac lucrul cu tare? Îmi este chiar necesar? Au mare importanță pentru mine? Astfel vei vedea daca este necesar sau neimportant. (Parerea mea)
Sper ca ti-am fost de folos happy

| DandG2304 a răspuns:

Cand ai de facut ceva propune-ti sa faci macar 5-10 minute. Iti pui cronometrul si faci macar 5 minute. Cele mai multe lucruri nu au nevoie de 5 minute complete pentru a fi finalizate.

| Violleta2022 a răspuns:

Ideal este sa nu amani nimic, ca-n felul asta nu risti sa pierzi ce este important sau sa patesti ceva si sa nu mai ai timp sa remediezi problema respectiva.
Se poate cu vointa, lasand lenea si eliminind total din mintea si vocabularul tau acest aspect de "fac asta mai tarziu", ca sa nu regreti vreodata ceva ce ai pierdut.

| Holiday a răspuns:

E o vorba, care are o oarecare doza de adevar: "ce poti face azi, nu lasa pe maine, lasa pe poimaine, ca poate nu mai trebuie (facut)".

Cu alte cuvinte, "heirupismul" nu e neaparat ceva bun.

| PaulaPaulayt1 explică (pentru Holiday):

laughing Nu e bun pentru ca intervine plictiseala. Și zici ca nu ai ce face, când de fapt sunt atâtea de făcut fie ele și lucruri neimportante și mici.

| Holiday a răspuns (pentru PaulaPaulayt1):

Stii cum e, depinde si de activitate. Una e sa-ti faci rezervari de cazare si bilete de avion pentru concediu, si cu totul alta e sa iti faci patul, sau sa maturi frunzele din curte, de exemplu.

| PaulaPaulayt1 explică (pentru Holiday):

Fac orice, doar daca mi se spune... De capul meu e mai complicat.