| Robert2408 a întrebat:

Buna ziua, va rog să mă ajutați cu o informație: părinții mei au instalat acum câteva luni o centrala pe peleți fornello royal b de 25 kw care a venit împreună cu termostat Salus 091FLRFV2. Problema este că centrala funcționează incontinuu chiar daca termostatul este setat la 19 grade. Că și temperatura a apei este setată la 50 de grade dar daca scade apa la 44 de grade, ea reporneste chiar daca un casa este cu mult peste temperatura setata. Fiind pentru prima dată când folosim o centrala pe peleți nu știm dacă aceste e modul ei de funcționare corect sau am făcut ceva greșit noi. În teorie nu ar trebui sa funcționeze ca o centrala pe gaz când ajunge la temperatura setata pe termostat sa se oprească complet și după când scade sub temperatura setata sa reporneasca?
Mulțumesc anticipat.

6 răspunsuri:
| lpavel a răspuns:

NU! Centrala pe peleti sau lemne se regleaza dupa gradele de apa din centrala, nu dupa gradele din locuinta!

| lpavel a răspuns (pentru lpavel):

Am gresit! Se pare ca aceasta centrala poate functiona ca o centrala pe gaz daca ma iau dupa descriere dar pentru mine exista multe semne de intrebare cum ar fi: cum dracu se mai aprind peletii singuri o data ce s-au stins? laughing hai ca iarna nu se sting dar toamna/ primavara cand nu se necesita atata caldura in locuinta?
Deci nu sunt sigur, nu lua in considerare raspunsul meu! Cel mai bine ar fi sa luati legatura cu producatorul, probabil l-ati instalat gresit!

| Robert2408 explică (pentru lpavel):

Noi avem și un boiler care este conectat la centrala dar boilerul merge și normal adică pe curent electric vara folosim doar boilerul conectat la curent și iarna centrala va încălzi și apă din boiler. Partea cu aprinderea centrala are aprindere automata face niste scântei in camera de ardere și așa se reaprind plus că alimentează el automat cu cantitatea necesara de peleți.

| Robert2408 explică (pentru LaSteauaCareaRasarit):

Am citit manualul dar din păcate nu prea înțeleg cum fac centrala sa asculte de termostat chiar daca el e conectat la termostat. Daca prin citirea manualului rezolvam problema nu mai apelam la TPU. Daca următoarea soluție pe care ai dori sa mi-o spui este sa contactez instalatorul individul care a montat centrala nu prea dorește să răspundă la telefon sau când răspunde zice că vine și numai vine și producătorul mă redirecționează spre instalator. Dar mulțumesc oricum de răspuns.

| LaSteauaCareaRasarit a răspuns (pentru Robert2408):

Imi pare rau ca ai avut o astfel de experienta cu instalatorul.
Poate gasesti alt specialist.