| radu1388 a întrebat:

vreau sa stiu daca a mai lucrat cineva cu firma/compania The Oppoortunity - info@the-opportunity.com
cu sediul in SHARJAH
United Arab Emirates P.O.Box: 50866.Treaba este ca au avut o sesiune de recrutare in Dubai acum o luna, am primit un mail in care am fost informat ca am luat interviul, in decursul a 1 luna am primit mail cu contractual pentru semnat, diferite formulare pentru visa insa nu se specifica nicaieri vreo taxa, acum am primit un mail in care sunt rugat sa le virez 400 euro intr-un cont la Volksbank, fara nici un contract pentru acesti bani sau fara vreun alt fel de act, ce m-i se pare cel mai ciudat este ca numele persoanei pe care trebuie sa depun banii este 100% roman, plus ca desii plecare ar trebui sa aiba loc pe data de 1-Mai, momentan inca nu am primit nici visa si nici bilet de avion. Ideea este ca nu stiu ce sa cred! sa fie TEAPA? Sunt si cateva lucruri care ma fac sa cred ca treaba este pe bune, interviul l-am avut cu un reprezentat al companiei unde ar trebui sa ma angajez, I-am retinut numele, l-am cautat pe google ...si chiar lucreaza la compania respective.

Pro si Contra daca stie cineva ceva, sau daca aveti vreun sfat cum sa procedez. Multumesc

Răspuns Câştigător
| KodrutZ a răspuns:

In cazul asta, ar merita sa si-o ia in freza de la angajator. Ce dobitoci!

5 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Fie esti idiot, fie esti idiot. Te-ai prezentat la vreo sesiune de recrutare?

| radu1388 explică (pentru KodrutZ):

Da logic ca am sustinut un interviu 1-1 direct cu angajatorul, iar persoana cu care am sustinut interviul, chiar lucreaza la compania angajatoare.
Alta treaba este ca la interviu am mai fost cu inca 2 prieteni care nu au trecut de selectie. Deci... daca era teapa nu era cat de cat logic sa ii selecteze pe toti?

| KodrutZ a răspuns (pentru radu1388):

Nu neaparat. Poate te-a luat la ochi ca ai venit cu ei impreuna. Cum se prezinta contractele pe care le-ai semnat? Ai versiuni scanate sau direct in mail ca sa le vedem si noi? Sediul in casuta postala e clar semn de teapa, faptul ca ai sustinut interviul cu unii care sustineau ca lucreaza la firma respectiva e fix fis.

| radu1388 explică (pentru KodrutZ):

O sa il atasez mai pe seara contractul, iar cei cu care am sustinut interviul am cautat eu pe google numele lor si am aflat ca chiar lucreaza acolo (mai exact la lantul hotelier sofitel), iar posturile pentru care au facut recrutarile sunt listate si pe siteul companiei sofitel.
Ce banuiesc eu, este ca ei au deja un comision din partea angajatorului, dar incearca sa mai ia si de la angajat. Am aflat si adresa de mail oficiala a celui cu care am sustinut interviul, si mai pe seara o sa ii trimit un mail direct lui in care ii explic situatia. Momentan nu sunt acasa, cand ajung diseara o sa atasez si copii de pe contract

| Stan_Andreea_1990 a răspuns:

Ce ai facut pana la urma? in aceeasi situatie sunt si eu!