| Dima_Mihaela_ a întrebat:

Cât înseamnă 50.700 de lei a câte înseamnă în bancnote de al 100 de lei vechi dar matematic

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Serios ca nu poti face o impartire?
stii ca ai calculator chiar si al telefon

| popapopica a răspuns:

50.700 lei in lei vechi sunt 500.700.000 lei.
In lei noi ai 507 bucati de 100 lei
In lei vechi ar fi fost 5.070.000 bucati de cate 100 lei. Dar asta nu mai are sens sa calculam.

| Violleta2022 a răspuns:

Banii vechi nu se mai folosesc de peste 10 ani, fiind scosi din folosinta, de aceea nu va nici un sens ce tot calculezi.

| LaSteauaCareaRasarit a răspuns:

La data de 1 iulie 2005, moneda naţională a României, leul, a fost denominată astfel încât 1 leu nou echivalează cu 10 000 lei vechi.

| LaSteauaCareaRasarit a răspuns:

Am senzatia ca nu despre lei vechi este problema ta, ci cate bancnote de 100 lei.
Imparti suma la 100

| LaSteauaCareaRasarit a răspuns:

Scrie problema aici, cuvant cu cuvant