| slsbwoand a întrebat:

Ce aparat foto recomandati pentru peisaje di natura? Am auzit ca cele Nikon sunt mai ieftine dar nu stiu ce sa aleg

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

1) Ce pretentii ai de la poze?
Te referi la poze de concediu? Vrei sa participi la consursuri sau sa te angajezi la vreo revista?

2) care e bugetul pentru aparat si obiectiv? (o sa mai ai nevoie de cateva chestii, printre care un trepied, niste filtre ND, si vreo 2 carduri, eventual si o baterie extra).

3) Compactele de care aminteste Bula, sunt depasite in ziua de astazi de catre orice telefon care are senzor 1/1.56" sau 1/1.33" iar de cele care se apropie de 1", nu mai zic.
Nu neaparat datorita senzorului fizic mare, ci datorita procesorului de imagine, si inteligentei artificiale, care intervin foarte mult in mai multe procese ale crearii fotografiei, incepand cu alegerea optima a punctelor de focalizare, imbunatatirea contrastelor si a paletei de culori, etc

4) aparatul conteaza destul de putin.
Daca compari 2 care sunt din acelasi an, o sa constati ca sunt destul de asemanatoare, si bineinteles, daca au pret asemanator, au aproximativ aceleasi functii si dotari (doar ca sub nume diferite).
Ce conteaza e ca aparatul sa fie cat mai nou, ca sa ai parte de ultimele tehnologii.
Cu adevarat IMPORTANT E OBIECTIVUL.

Pentru natura, ai nevoie de un obiectiv cu zoom, cu deschidere intre 16 si 50mm. Ar fi util si un 80mm, pentru cazurile cand vrei sa prinzi un singur pom de exemplu, o singura pasare, etc... dar sunt scumpe, asa ca te poti lipsi de asa ceva la inceput.

Obiectivele care ofera zoom intre 15 si 135mm nu sunt prea calitative, iti recomand sa te feresti de asa ceva.
Sunt ok daca pozele sunt pentru tine, dar pentru orice altceva, NU.

Daca ai pretentii de la poze, si doresti sa tragi cadre bune la apus, ai nevoie macar de un obiectiv cu apertura f/2.8
Dar de preferat ar fi f/1.8.
Apertura reprezinta deschiderea maxima a diafragmei obiectivului.
Cu cat acel numar de dupa f e mai mic, trece mai multa lumina prin obiectiv, si poza finala e mai calitativa, faa zgomot de imagine, cu expunere optima, etc

Obiectivele cu care se livreaza majoritatea aparatelor, au f/3.5 la distanta focala minima (16mm), si f/5.6 sau f/6.3 la deschidere maxima (50mm, cat are el maxim, etc)

5) Nikon au fost cele mai bune in era DSLR
In era mirrorless, as spune ca Sony sunt cele mai bune, urmate de Canon (mai ales daca vrei sa si filmezi, Canon cele cu tehnologie Dual Pixel sunt de neratat).

Insa nu sapunierele Sony de care aminteste Bula, ma refer la aparate mirrorless, A6100, A6400,...

Gasestisi alte variante bune sau foarte bune, trebuie sa stim doar ce buget ai.

9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Un aparat foto pocket, tip Sony Cybershot.
Ieftin si foarte bun.

| gabicoo a răspuns:

Găsești în funcție de cât ești dispus să cheltuiești. Vezi răspunsul lui @NLS

| gabicoo a răspuns (pentru gabicoo):

Eu Nikon am avut, luat acum 10 ani. Să știi că am dat 1.700 lei care atunci erau bani mulți.

| NLS a răspuns (pentru gabicoo):

Cand mi-am luat eu aparatul (Canon) prin 2015, cautam intre Canon si Nikon.
Am gasit aparatele, aveau acelasi pret,
dar apoi am cautat obiectivul care sa le aiba pe toate.
(adica un zoom 17-55 cu f/2.8 la ambele capete)
Am gasit la ambii asa ceva, dar la Nikon era cu 130 euro mai scump, si nu facea cartofi prajiti..asa ca am mers cu Canon.

Insa acum e mult mai complicat decat atunci, pentru ca Canon nu prea are obiective pentru mirrorless (decat prin adaptor, care parca costa si acela vreo 250 euro).

| slsbwoand explică (pentru NLS):

In genreal poze de vacanta/concediu. Bugetul e 1000-1200 de lei. Nu cred ca se gaseste un aparat cu obiectiv foto in banii astia dar am decis sa intreb.

| popapopica a răspuns:

Mai ieftine ar fi cele compacte. Cele mici. DACA mai gasesti pe undeva.
Nikon-ul era bun pana a fost achizitionat de nu stiu care firma care face rabat la calitate in favoarea profitului. Canonul nu m-a incantat niciodata. Mai are si culori sterse.
Cele de care se vorbeste mai sus, cu obiective detasabile sunt mirrorless sau DSLR si sunt extrem de scumpe. Nu te incadrezi in buget.
Ca incepator, nu e cazul sa te "arunci" la cele scumpe. Toate fac aceleasi poze. Diferente sunt la zoom dar asta poti gasi la aparatele bridge (compacte cu zoom mare). Prin comanda la distribuitori mai gasesti asa ceva. Comerciantii romani se lacomesc si aduc numai din cele scumpe.
Eu am achizitionat recent cu 1500 lei un Nikon B500. Suficient pentru aproape orice. Mai ales in concedii. Nu si la nunti.

| NLS a răspuns (pentru slsbwoand):

Nu gasesti nimic in 1200 RON care sa faca poze decente.
Decat smartphone.
Bineinteles, nu orice telefon e ok.
Trebuie sa aiba senzorul cat mai mare (f/ number cat mai mic).
Memorie interna de tip UFS 2.2,
baterie de 5000mAh (dar la telefon e usor, poti folosi oricand o baterie externa, la aparate foto trebuie sa ai baterie de rezerva, ca majoritatea modelelor ieftine nu suporta baterii externe)
etc

Daca gasesti tu un aparat, arata-mi linkul, si o sa iti indic daca merita investitia, si eventual care sunt problemele lui.

######
Ce as lua eu in acel buget?
Un aparat DSLR SH, dar nu mai vechi de 2014-2015.
Nu poti avea pretentii, se poate strica oricand, dar e o varianta.

Sau un smartphone nou, pe care l-as folosi cu precadere pe post de aparat foto, nu de telefon.
Modelul cu 4G, deoarece are procesor mai puternic dect modelul 5G.

https://www.pcgarage.ro/......ght-black/

| NLS a răspuns (pentru NLS):

Variante mai bune de telefoane, dar ce depasesc bugetul tau "putin", sunt acestea:

Xiaomi 12T Pro
Xiaomi Redmi Note 12 Pro (5G)
Xiaomi Redmi Note 12 Pro+ (5G)
Motorola Edge (2022)

| NLS a răspuns (pentru popapopica):

Bine zis, daca mai gaseste.

Nu am auzit ca Nikon sa fi vandut divizia de compacte nimanui, daca ai vazut vreo stire, poate o impartasesti cu toti.

Pur si simplu, dupa 2017 au constatat ca nu mai au vanzari pe segementul de compacte, ca toata lumea foloseste telefon.
Si au zis STOP compacte, la fel ca toti ceilalti jucatori de pe piata.