| anonim_4396 a întrebat:

Ce se întâmpla când intr-o clasa de simplu sunt mai mulți copii decât intr-o clasa de intensiv
De exemplu: 10 copii pe intensiv și 46 pe simplu

3 răspunsuri:
| Denisa_Coman_1994 a răspuns:

De obicei eu stiam ce trebuie sa alegi dar nu stiu cum mai este acum ori se mai face inca o clasa de simplu, ori cine vrea este trecut la intensiv dar normal daca la simplu intr-o clasa de simplu sunt 46 iar in alta clasa de simplu sunt 20 se impart in clasele alea

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu pot exista clase cu mai putin de 15 elevi si cu mai mult de 30 de elevi.
Numărul de elevi este reglementat de Legea nr.1/2011 a educaţiei naţionale, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 63.(1) În învăţământul preuniversitar, formaţiunile de studiu cuprind grupe, clase sau ani de studiu, după cum urmează:
e) învăţământul liceal şi profesional: clasa cuprinde în medie 25 de elevi, dar nu mai puţin de 15 şi nu mai mult de 30;
  (2) Prin excepţie de la prevederile alin. (1), în localităţile în care există cerere pentru forma de învăţământ în limba maternă a unei minorităţi naţionale, efectivele formaţiunilor de studiu pot fi mai mici decât minimul prevăzut de prezenta lege. Decizia privind înfiinţarea şi funcţionarea acestor formaţiuni de studiu aparţine Ministerului Educaţiei, Cercetării, Tineretului şi Sportului, cu consultarea consiliului de administraţie al unităţii de învăţământ respective."
In cazuri de felul celui expus de tine se vor imparti elevi in mod aproximativ egal, cam cate 28 in fiecare clasa.

| An0n1m34 a răspuns (pentru Denisa_Coman_1994):

Și acum trebuie sa alegi dar se susține un examen pentru clasa de intensiv iar dacă nu iei peste 6 nu intri și eu am luat 55 și mai sunt locuri libere și nu știu dacă mai am șanse sa intru sau nu