| Kornuletz540 a întrebat:

Credeți că deținuții din penitenciare, în special cei cu condamnări foarte lungi, de 20, 30, 50 de ani sau chiar pe viață ar trebui să facă serviciul militar obligatoriu, iar cei cu condamnare pe viață să fie cei din prima linie, primii trimiși pe front în caz de război sau invazie străină? Asta bineînțeles după o instrucție foarte serioasă și riguroasă, plus
că ar fi o soartă mult mai bună pentru ei, din punctul meu de vedere.

68 răspunsuri:
| Dimi457 a răspuns:

Nu. In prima linie sa fie militarii activi si cei rezervisti pentru ca iubesc armata si sunt buni la manuit arma.

| sierra1 a răspuns:

1 - cea mai mare pedeapsă care poate fi dată de Codul Penal din România este de 30 de ani
2 - nu pui o armă in mâna unui "viețaș". ȘI asta, niciodată

| Sekim a răspuns:

O idee minunata sa oferi unor detinuti inchisi, cel mai probabil pentru crime odioase, arme letale pe mana. Facand abstractie la ideea ta total geniala, unde si cand vei folosi tu aceste noi forte militare? Cine crezi tu ca ataca Romania si cand? Si crezi ca un numar atat de mic de soldati mai are vreun efect impotriva unor arme nucleare? Singura idee care ar trebui implementata in sistemul penitenciarelor ar fi ca detinutii sa munceasca zilnic pentru a isi castiga existenta ( de preferat sa trimita banii famililor lor ). Sau poate doar sa fie muncitori fara niciun beneficiu, ca si asa stau pe banii oamenilor nevinovati, o soarta buna daca te gandesti tinand cont ca majoritatea meritau pur si simplu pedeapsa capitala.

| dullcat a răspuns:

Absolut nu.Dar sunt pline drumurile de deseuri care asteapta culese, plus alte tipuri de munca mai utila pentru noi toti, nu doar pentru niste pensionari care se joaca de-a razboiul.

| Simpatic a răspuns:

Nu,acest lucru il face Putin si alti dictatori.
Cei din inchisoare despre care ne zici ar trebui sa ramana in inchisoare.
La razboi ar trebui sa participe profesionisti, inca o data vremurile actuale si tehnologia ne demonstreaza ca atunci cand lupta nu se mai da corp la corp ori sabie la sabie, numai este atat de important numarul ci tehnica.

| anonim3248 a răspuns:

Nu se poate face ce ai spus.

| gabicoo a răspuns:

Așa a gândit și Vladimir Vladimirovici! Și s-au golit pușcăriile Mamei Rusii!
Cei care au supraviețuit măcelului din Ucraina, timp de 6 luni au fost grațiați, s-au întors acasă au comis-o din nou și au revenit în pușcării! Asta e valabil doar în Rusia! Din păcate!

La noi: Nu se poate bro! Suntem europeni! Ce naiba!

În prima linie vom fi noi ăștia peste 45 de ani! De preferat cu studii superioare! Ceilalți nu pot lupta că au platfus pe creier! Țara te vrea prost! Uraaaaaa!

| anonim3248 a răspuns (pentru anonim3248):

Nu pot fi instruiți pușcăriași cum ai spus.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Dimi457):

Tu ai habar ce e ala rezervist? Ai facut stagiul militar, l-ai terminat, ai revenit la civilie. Ce esti? REZERVIST!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Dimi457):

Ah, da, funnny. Militarii activi in proportie de 95% iubesc beneficiile si faptul ca 90% din timp isi lustruiesc maciuca la servici, nu iubesc armata si nici prea buni la minuit arma nu-s, ca nu exista fonduri pentru trageri periodice, cum ar trebui in mod normal.

| darrio2007 a răspuns:

Care serviciu militar obligatoriu? Nu mai e de mult. Te plictisesti?
Tu vrei sa dai arme unor puscariasi? Cred ca glumesti.

| anonim3248 a răspuns:

Ca să se facă instrucție cum ai spus trebuie cei care instruiesc oamenii.

| blackann a răspuns:

In Romania nu exista condamnare pe viata, bro

| anonim3248 a răspuns (pentru anonim3248):

Ăia care ar trebui să îi conducă la război ar sta și s-ar uita la televizor.

| J0B0MAT a răspuns:

Nu, ce încredere să ai în asemenea psihopați că vor apăra pe cineva, că își vor da viața pentru țară?! Mai degrabă și-ar omorî camarazii și ar trăda țara dușmanului.
Dacă ar fi să ajute în caz de război, ar trebui să fie învățați alte lucruri de folos, precum să acorde primul ajutor, să facă de mâncare etc.

| Simpatic a răspuns (pentru gabicoo):

Stii si vezi doar, cati ucrainieni sanatosi se perinda prin Romania tinand posetele nevestilor prin malluri...acesti nenorociti au platit spagi la alti nenorociti in Ucraina -la politia de frontiera de acolo, si stau aici pe ajutor acordat de cetatenul roman! Dar au scapat de lupta, au scapat!

Intr-un razboi pentru Romania ar trebui sa lupte rudele si apropiatii celor care au mancat mai bine de 30 de ani din tara asta, nu noi toti! Ca nu au facut parte si cu noi, ma refer la ghertoii politici care au ajuns multi milionari in euro fara sa cunoasca nimic despre nimic!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cât crezi că le ia până dezertează sau întorc armele? 10 min?

| anonim3248 a răspuns (pentru Simpatic):

Sunt destui ucranieni peste tot.

| Simpatic a răspuns (pentru anonim3248):

La mine aici si-au luat cativa si apartamente, sa fie in bafta lor, pe mine ma deranjeaza aia care stau pe banii tarii mele, ce isi cumpara ei sa fie in bafta lor pretenas!

| gabicoo a răspuns (pentru Simpatic):

Păi ăștia la care te referi sunt primii care o vor zbughi cu tot cu banii lor murdari! De luptat vor lupta cei cu vârsta între 45 și 55 de ani care au făcut armata, au făcut facultatea pe bune și au muncit ca sclavii în Românica pe un salariu de mizerie!

| Simpatic a răspuns (pentru gabicoo):

Probabil ca ai dreptate,

totusi nu as vrea sa vad un razboi dus de tara aceasta a noastra... tara a evazionistilor, a primitorilor de indemnizatii si a proxenentilor de toate felurile!

| doctorandus a răspuns:

Nici Putin nu i-a obligat pe puscariasi sa se inscrie-n Wagner.

| Drake21 a răspuns:

Nu

| Dimi457 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Ma refer la rezervistii aia care au ''lucrat'' in cadrul armatei si s-au pensionat la 40 de ani. Ciocu mic ca ma calci pe nervi.

| Kornuletz540 explică (pentru Simpatic):

Și Rusia ce fel de țară crezi că e?

| Kornuletz540 explică (pentru doctorandus):

Majoritatea au făcut-o de bună voie și nesiliți de nimeni.

| Kornuletz540 explică (pentru gabicoo):

Noi vom fi europeni după anul 2030, asta dacă nu ne dă bătaie ursul de la răsărit până atunci, cum ne-a dat în 1944-1947.

| doctorandus a răspuns (pentru Kornuletz540):

Ha, ha, ha, Rusia nu poate invinge republica bananiera Ucraina. Acum nu se mai teme nicio tara puternica de armata Rusiei. China nu ataca Rusia pentru ca vrea sa o acapareze prin mijloace pasnice.

| TheGentleman a răspuns:

Https://www.youtube.com/watch?v=0_YnxJJcC7M

Asta pentru cei ca tine care romantizează ideea de armată.

Ca să nu mai spun că nimeni nu are chef să lupte prost hrănit și echipat. La acest capitol, armata română nu a stat niciodată bine.

Apoi, nimeni nu își dorește să moară sau să se handicapeze grav pentru fetișurile unora cu gulere albe. Întotdeauna, în toate epocile istorice, oamenii au căutat să evite înrolarea (mită, minciună, sabotaj)

| Simpatic a răspuns (pentru Kornuletz540):

Pai se cam vede ce tara e, o tara a lasilor condusa de un dictator