| andreiboss31 a întrebat:

Cum aflu daca doi vectori sunt perpendiculari sau paraleli? Daca va ajuta, e din materia pentru Clasa IX-a.

Răspuns Câştigător
| neutrino a răspuns:

Spune-mi te rog, cum sunt descrisi matematic cei doi vectori.

7 răspunsuri:
| andreiboss31 explică (pentru neutrino):

Aa de exepmlu primul vector este cu parametru (m+2)i + 3j si al doilea vector: 3i + j

| andreiboss31 explică (pentru andreiboss31):

Si cum spun ca cei doi sunt paraleli sau perpendicularibig grin

| neutrino a răspuns (pentru andreiboss31):

Vezi produsul vectorial si scalar a doi vectori din R3.

| neutrino a răspuns (pentru andreiboss31):

Scuze, din R2, nu din R3.

| andreiboss31 explică (pentru neutrino):

R2 ce inseamna raspunsul 2 sau ce?big grin

| andreiboss31 explică (pentru andreiboss31):

Eu stiu daca cei doi vectori sunt perpendiculari o sa inmultesc cei doi vectori a. i. sa imi dea 0. Dar daca sunt paraleli nu stiu.

| Simion_Cosmin_Alexandru_1995 a răspuns:

DECI! sunt doi vect u si v
u=mi+7j
v=5i+3mj
paraleli sau coliniari sunt daca: m/5=7/3m
sunt perpendiculari daca: 5m+21m=0