| BeingSelfless a întrebat:

Cum aș putea face cappuccino bun, cu aburi?

Lucrez la o cafenea, folosind acel espressor de cafea (un model mai maricel, brandul astoria, cu o tijă metalică, emite aburi, se încălzește foarte repede. Am încercat de vreo 5 ori, și mereu am ars laptele sau nu l-am făcut bun îndeajuns.

Mă refer, cum trebuie poziționată cana de aluminiu, cât de adânc să fie tija, câte secunde trebuie să o las, etc.

1 răspuns:
| OmBanal33 a răspuns:

Nu ma pricep foarte tare, insa... poti sa faci varianta pe care o spun, si vezi ce iese:
Pentru inceput, cana o tii de jos, nu de maner (pentru a simti temperatura laptelui)
Sfarsitul tijei sa fie pentru inceput jumatate in lapte, jumatate afara, pentru a injecta practic aer inauntru, dupa cateva secunde, introduci doar 1-2 milimetri in lapte, o sa auzi constant un sfarait, nu trebuie sa te duci jos de tot, ar trebui sa vezi deja volumul cum creste, in primele secunde ai introdus bule de aer in lapte, iar acum spargi bulele, facundu-le mai mici si mai multe, trebuie sa ti acolo pana nu mai poti tine tu in mana cana respectiva, cand deja nu mai este suportabil pentru tine, in teorie ar trebui sa fie gata.
Invarti un picut cana in aer, sa invarti un picut laptele, bati usor de 2 ori de masa, pentru a sparge bulele de aer de sus. Si ar trebui sa fie gata.
Cu exercitiu, vei reusi.
Cel putin, mie asa imi iese.