| anonim5491 a întrebat:

Cum pot demonstra ca doua drepte sunt paralele?

14 răspunsuri:
| adonnys a răspuns:

Arati ca nu exista un punct in care ele sa se intersecteze

| Andutsssaaaa a răspuns:

Pai doua drepte sunt paralele daca nu au niciun punct comun.Bafta la teza!kiss

| RefresHAllecs a răspuns (pentru Andutsssaaaa):

asa e big grin

| anonim5491 explică (pentru Andutsssaaaa):

Mai pe scurt cum fac asta pur si simplu as vrea o dem. ca sa imi dau seama mai usor

| Andutsssaaaa a răspuns (pentru anonim5491):

Pai gasesti un punct care este pe o paralale, de exempul punctul "P" si spui : Punctul P apartine dreptei AB si P nu apartine de AB dina astea 2 rezulta AB // cu DC.Nici nu imi mai aduc aminte dar depinde si une vrei sa demonstrezi ca sunt paralele:daca este patrat spui ca sunt paralele ca sunt patrat, daca e dreptunghi la fel.Ps:sunt in clasa a VIII-a si am trecut de 2 ani de ele da mai stiu cv.Baftabig grin

| BlackStar27 a răspuns:

Daca exista o secanta care formeaza unghiuri alterne interne, alterne externe si corespondente congruente atunci dreptele sunt paralele. Sau cand formeaza cu secanta unghiuri interne de aceeasi parte a secantei si unghiuri externe de aceeasi parte a secantei suplementare.

De asemenea dreptele paralele sunt dreptele care nu au nici un punct comun.

| Andutsssaaaa a răspuns (pentru BlackStar27):

Exact,uite de astea nu mi-am amintit.Bravo si asa merge.Sa stii ca sunt mai multe feluri de paralelehappy

| BlackStar27 a răspuns (pentru Andutsssaaaa):

Ms. Sper sa primesc funditabatting eyelashes big grin

| anonim5491 explică (pentru BlackStar27):

Va mult mult as alege dintre andutsssaaaa si ooanonymoo dar nu stiu care mai bine vin deseara dupa teza sa gandesc mai bine va pup pa

| BlackStar27 a răspuns (pentru anonim5491):

Ok! Bafta la Teza.

| MMihai a răspuns:

În diverse feluri, pe baza unor teoreme legate de dreptele paralele și depinde de fiecare caz în parte.

| Foarfeca a răspuns:

Păi dacă există o secantă vor apărea unghiuri alt.int, alt.ext, corespondente congruente, dar trebuie să le denumești întâi (ex: unghiul 1, unghiul 2)

| remus11 a răspuns:

Doua drepte sunt paralele daca pantele lor sunt egale. Presupun ca stii ce formula are panta unei drepte

Întrebări recente