| anonim_4396 a întrebat:

Cum se scrie o scrisoare...

Răspuns Câştigător
cami
| cami a răspuns:

Uite-asa happy [model]
DORTUNG

Dragii nostri,
Am ajuns de o zi la D., un orasel frumos si foarte ploios. Se zice
ca este soare cam odata pe an. Drept urmare ne-am cumparat in sfirsit o um-
brela in folii colorate. Tocmai am vizitat castelul din forografie. Dupa cum
se vede, acesta este "Roter Saal" si pe pereti se afla portretele familiei
nobiliare care a construit castelul. In usa pe care o vedeti ne-a intimpinat
insusi printul - un domn foarte dragut - de meserie print!
Acum suntem intr-o cafenea ca sa ne adapostim de ploaie, si in jurul
nostru sunt numai doamne in virsta care isi beau cafeaua de la ora 5.
Va sarutam si va mai scriem,
Ioana si Andrei.

­

53 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Draga Daniela ca sa scrii o scrisoare trebuie sa urmezi urmatorii pasi:
1) Mai intai incepi cu o formula de adresare: Dragul meu iubit, ceva de genul acesta.
2) Textul scrisorii se incepe cu alineat pastrandu-se totodata un spatiu in stanga paginii.
3) Scrisoarea va avea o incheiere( cu alineat) Ex:
Cu aceste randuri inchie scrisoare mea.
4) Formula de incheiere se scrie jos in dreapta paginii, Ex:
Cu drag a ta iubita

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Simplu cu pixu scrii pe foaia

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Scrisoare unui prieten

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

O scrisore se scrie cu inteles, ordonat fara stersaturi sau corectari.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pe foaie

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

O scrisoare trebuie scrisa inteligent, sa fie bine gandita, sa poata exprima sentimentele clare ale celui care o scrie! sunt mai multe insa nici eu nu stiu prea bine! scrisoare de la el pentru. ia sau invers...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In ceva a matii nu stii ai invatat in clasa a doua

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ba spunetii fetei cum se scrie o scrisoare

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Asa frumos

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cgjkdfcjlh

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dragii nostri,

Am ajuns de o zi la D., un orasel frumos si foarte ploios. Se zice

ca este soare cam odata pe an. Drept urmare ne-am cumparat in sfirsit o um-

brela in folii colorate. Tocmai am vizitat castelul din forografie. Dupa cum

se vede, acesta este "Roter Saal" si pe pereti se afla portretele familiei

nobiliare care a construit castelul. In usa pe care o vedeti ne-a intimpinat

insusi printul - un domn foarte dragut - de meserie print!

Acum suntem intr-o cafenea ca sa ne adapostim de ploaie, si in jurul

nostru sunt numai doamne in virsta care isi beau cafeaua de la ora 5.

Va sarutam si va mai scriem,

Ioana si Andrei.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Scriii data... apoi scrii o formula de adresare... scrii continutul si incheierea.la incheiere scrii : cu mult drag sau mai stiu eu acolo cum DANIELA

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ce este dortung

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu stiu asta caut si eu

| captainwilmhosenfeld a răspuns:

Tarani prosti ce sunteti fata intrebase daca stie carevacum sa scrie o scrisoare nu sa ii dati vooi raspunsuri tampite ca incepe cu a si se ermina cu z sau ca se scrie cu mana. Voi daca intrebati ceva asa vi se raspunde ma egoistilor. Acolo la voi la taranoaia la voi nu stiti catrebuie sa ajutati nu sa faceti misto ca la voi in sat. Bun venit la toti taranii care dau raspunsuri in bataie de joc.

| ade12 a răspuns (pentru captainwilmhosenfeld):

Bine zis, daca le raspundem si noi la fel de ironic or
sa se supere

| gaby_9581 a răspuns:

Incepi call meu stimate domnule/doamna
:-subsemantul nume prenume
call meontinutul scrisori

| gaby_9581 a răspuns:

Pentru inceput stimate domnule/doamna...sau subsemantul nume prenume si continutul scrisori

| Manea_Bianca_1994 a răspuns:

In ce parte se scrie data?

| rednex a răspuns:

Se adreseaza ca titlu Draga sau Dragii mei depinde de cati sunt si dupai incepi sa povestesti ce iti cere