| Skarr a întrebat:

Daca am trimis un plic cu ramburs și transport plătit de mine prin posta unuia care nu mai RĂSPUNDE LA MESAJ... adică unei persoane și nu l-a ridicat trebuie să plătesc iar când îl iau înapoi?

6 răspunsuri:
| Yuoia a răspuns:

Da, trebuie sa platesti transportul de retur.

| Simpatic a răspuns:

Mi se pare ca da, trebuie sa platesti inca o data transportul ca sa iti vina inapoi plicul. Dar prin posta nu e scump din cate stiu transpotul mai rau e prin curierat cand dai pe un amarat de plic 25 de lei sa iti vina, nu sunt sarac ba din contra dar faptul ca vine un colet de 1-2 kg si dai 25 de lei sau un plic si e la aceeasi bani mi se pare aiurea, adica sa fie preturi in functie de greutate.
Cel putin asa e la cacatii de la fancurier care dupa ce ca au niste masini mizere neintretinute de abia isi taraie besinile cand merg mai au si tarife mari.
Patronii astia vor numai castig si investitie nimic.

| sierra1 a răspuns:

Nu mai plătești nimic, il readuce gratuit (poșta română?)

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Ai trimis recomandat? Așa se intelege. Nu plătesti nimic, daca e prin Posta Romana.
Dacă tot ai ajuns până in situatia asta, trebuia să i-l trimiti cu "confirmare de primire", și primeai in mână, semnatura lui, care făcea dovada primirii. Plicul i se înmâna personal, i se cerea actul de identitate, el il primea, fiindcă nu era informat de la cine vine (cine e expeditorul). Și puțini sunt interesati sa intrebe, inainte de a-l ridica. happy

| Skarr explică (pentru sierra1):

Da posta romana

| sierra1 a răspuns (pentru Skarr):

Cum spuneam: Nu mai plătești nimic