| Radandam a întrebat:

Dacă dau 50 de lei pe un pont, iar băiatul a dat biletele și nu au ieșit, dacă te duci la politie o sa te faci mai mult tu de ras, nu? El poate sa pățească ceva? Sunt prinși ăștia de tepuiesc pe net cu ponturi?

34 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Cam greu de gasit ceva. Ala sterge contul de Facebook si arunca cartela cu numar si adios. Doar daca ii trimiti bani in cont bancar ai sanse sa il gaseasca

| Simpatic a răspuns:

Pot fi considerati escroci atata timp cat ai dovezi.
Pe de alta parte tu si cei care le dati bani unor asa zisi "priceputi" sunteti foarte naivi ca sa nu zic altfel, e ca si cum ai da bani cuiva sa iti spuna numerele la Loto sau la o vrajitoare sa iti spuna ce meciuri sa bagi la pariuri sportive.
Cei care se pricep cu adevarat fac pentru ei nu vand cu 50 de lei "pontul". Eu daca ma pricep si am reteta sa castig 100.000 pe luna de ce as imparti-o cu tine?
Ganditi ma logic! Sunt sarlatani care nu au nicio treba cu pariurile sportive.
Si mai ales jocurile de noroc nu se castiga doar matematic, se merge pe probabilitate dar realitatea nu e doar matematica, ca la fotbal de exemplu unul are penalti si aluneca si rateaza...vezi numai e matematica aici.

| Radandam explică (pentru Simpatic):

Deci nu s-a întâmplat sa fie găsit tipserii de dau țepe?

| Radandam explică (pentru Wr3nch):

Deci sa înțeleg ca poliția nu poate face nimic dacă contul e șters? Și nu are date nimic personal despre el, nu?

| Radandam explică (pentru Simpatic):

Pai și aici e treaba, pana la urma omul mi-a dat ponturile, ca nu au ieșit el s-a ținut de cuvânt, doar ca a zis ca o sa iasă. Deci a fost schimb pe schimb chiar dacă nu am fost mulțumit

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu o sa faca politia mare lucru. Depinde de starea lor psihica in ziua respectiva, daca il mai interogheaza sau nu

| Radandam explică (pentru anonim_4396):

Deci nu poate afla?

| Simpatic a răspuns (pentru Wr3nch):

Nu uita ca Fb are acces la datele cu care te loghezi, adresa, IP etc si le pot furniza autoritatilor

| Radandam explică (pentru Simpatic):

Aici era vorba de Instagram. Și dacă are VPN instalat pe telefon e și mai greu

| Radandam explică (pentru Wr3nch):

Dacă are VPN instalat pe telefon poate sa păstreze cartela

| Simpatic a răspuns (pentru Radandam):

Se poate face dar este un caz prea mic de alde 50 de lei inselaciune ca politia sa se puna pe urmele lor.
Esti destept nu crezi asa ceva.
Cei care promit castiguri sunt mincinosi si escroci! Nimeni nu poate garanta pentru ceva ce el nu are de unde sa stie ca asa se intampla.
Practic pariurile sportive si cazinourile pe astea ca nu poti sti cu certitudine ceva, ca daca existau guru de astia se inchideau pariurile ca ei castigau intruna.
Deci data viitoare cand mai intalnesti de astia care dau ponturi fa o sesizare in scris (email) catre politia romana, indica-le contul de Facebook al celor care asta promit, castiguri la pariuri! https://www.politiaromana.ro/ro/petitii-online

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Tu esti fraierul ca te i ei după escroci, nu arunca cu banii pe bilete loto sau pariuri sportive, sunt țepe nu cîstiga nimeni bani din asa ceva, vrei bani, mergi la servici, 8-12 ore si i ti i ei un salariu din muncă cinstita nu din hoții si smecherii.

| Simpatic a răspuns (pentru Radandam):

VPN-urile care nu-s platite tin evidenta de logare a conexiunilor, deci si aia pot fi prinsi, dar cum spuneam cand dau tunuri mari nu alde inselat copii pe Facebook!
Singurul vinovat esti tu care dai bani aiurea (banuiesc ca ai platit cu paysafe) si acum te plangi aici.
Fii smart pe viitor si numai crede strainii! Cand mai vezi cazuri de astea fa-le raport la FB, Instagram etc sa le inchida contul.

| Radandam explică (pentru Simpatic):

Nu ma plâng, eram curios dacă politia chiar se ocupa de ăștia de dau țepe cu fotbalul

| Radandam explică (pentru Simpatic):

Prin paysafe a fost

| Radandam explică (pentru Simpatic):

Dar dacă prin absurd ii prind pe ăștia, fac pușcărie sau scapa cu dosar cu suspendare, scapă cu amenda?

| Radandam explică (pentru CristiDinBucuresti):

Dar dacă prin absurd ii prind pe ăștia, fac pușcărie sau scapa cu dosar cu suspendare, scapă cu amenda? Ce știi?

| Radandam explică (pentru Wr3nch):

Dar dacă prin absurd ii prind pe ăștia, fac pușcărie sau scapa cu dosar cu suspendare, scapă cu amenda? Ai idee?

| Simpatic a răspuns (pentru Radandam):

Tocmai de asta a si fost paysafe ca sa nu fie depistat, a mai inselat cativa si si-a luat jocuri pe steam nepotul, ce smecherie a facut happy
Incurci politia degeaba cu maimutoi de astia de pe net
Mai multa atentie, cine cere bani sa vinda ponturi e golan nu serios, la fel cine cere plata prin paysafe, bitcoin etc

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Radandam):

Nu cred ca fac nimic, scapă basma curata iar tu ai pierdut banii

| Radandam explică (pentru Simpatic):

Am înțeles. Dar eu întrebam in caz ca ii prind, fac pușcărie? Ce zice legea ca nu gasesc

| Simpatic a răspuns (pentru Radandam):

Legea zice ca inselaciunea e infractiune si orice infractiune se traduce prin pedeapsa cu puscarie, insa la noi mai mult decat in orice stat al UE se aplica foarte des sentina de puscarie cu suspandare, deci i se face dosar penal si va sta cu bratara in casa o perioada sau va sta liber dar o perioada va avea anumite drepturi retrase happy
Mai mult ca sigur nu se face puscarie pentru scamatorii pe net ci cum am zis dosar penal si inchisoare cu suspendare, dar depinde daca insa daca are multe capete de acuzare...se poate sa primeasca si ceva luni de puscarie la aplecat dupa sapun, si bine ar fi!
Numai ca trebuie sa te implici si sa dovedesti in instanta una alta, si mai ales ce prejudiciu ti-a adus? 2 pachete de tigari, mai mult costa sa redacteze grefiera probele la dosar decat asta.
I-ati gandul de la a fi ala prins, pierzi castigi negustor te numestoi.
Eu am pierdut mii de euro la aparate, dar am pierdut legal, nu mi-a promis nimeni un castig sigur laughing
Daca esti destept pe viitor numai cazi in aceeasi capcana.

| EcceHomo a răspuns:

Radandame, tu dai ponturi, ha? laughing
Ce le-ai zis la Germania- Romania, că bate România, așa-i?
Fă-ți bagajul, Radandame, vine potera și te ridică!
Nu miza pe istețimea ta.

| Radandam explică (pentru EcceHomo):

Eu am apelat la ponturi, nu am dat eu.

| EcceHomo a răspuns (pentru Radandam):

Așa să fie, eu am altă părere, însă tu știi mai bine.
De ești victimă, învață-ți lecția, de ești vinovat, oprește-te!

| Lukasssz a răspuns:

Eu zica sa nu mai incerci asta cu "Ponturi" daca erau ei siguri pai de ce nu jucau ei?

| Radandam explică (pentru Lukasssz):

Ai auzit sa fie prinși de politie tipserii ăștia?

| Lukasssz a răspuns (pentru Radandam):

Nu

| Radandam explică (pentru Lukasssz):

Pai politia nu poate ancheta dacă depui plângere?

| Lukasssz a răspuns (pentru Radandam):

Poate ancheta, dar ei nu fac mare lucru...