| IoanaDeea24 a întrebat:

Dacă lipsesc de la un curs și profu are foaie de prezenta, se întâmplă ceva? (La facultate)

10 răspunsuri:
| LaSteauaCareaRasarit a răspuns:

Ai absent.
Ai grija sa nu acumulezi multe absente.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu se intampla nimic de la 1 absenta, doar te noteaza ca esti absenta si cand se strang mai multe absente, se iau masuri serioase.

suntserios
| suntserios a răspuns:

La cursuri prezenta nu e mereu obligatorie, fiecare profesor face cum considera cu prezentele de la curs. De la 1 nu se intampla nimic

| IoanaDeea24 explică:

Eu am plecat că a trebuit sa merg la urgență cu fratele meu. Dacă nu trebuia să merg la spital atunci stăteam.

| adryang78 a răspuns:

Fiecare profesor cere un minim de prezențe la cursul său. De la o absență nu se întâmplă nimic, dar să fii atentă de câte prezențe ai nevoie pentru a susține examenul.

| LisaJulie a răspuns:

Dacă este prima data, iar dacă profesorul nu va cere prezența obligatorie nu se intampla nimic

| MihaitzaItza a răspuns:

1 absenta la curs nu inseamna mai nimic.

| StoicAnalysis a răspuns:

Prezentele la curs nu sunt obligatorii. Cel mai probabil profesorul respectiv tine evidenta pentru ca la materia lui, un anumit procent din prezenta la curs, va fi adaugat la nota de la examen. Asa am patit eu la engleza de exemplu. Cu toate ca stiam absolut tot la examen, in loc de nota 10 cat ar trebui sa iau, am luat nota 8. Acele 2 puncte fiind prezenta la curs. La care eu nu am fost absolut deloc.

| ReddY25 a răspuns:

Nu,stai calmă

| celinemadis a răspuns (pentru Violleta2022):

Violeto esti peste tot. laughing ce mai faci?