| SonicAndrei a întrebat:

Dacă mă pricep bine să fac filme, ce meserie mi-aș putea alege? În România (eu sunt în Cluj) nu se fac des filme, dar se fac. Știu că pentru un film serios ai nevoie de echipă și aparatură, dar în țară (chiar în Cluj) aș putea găsi loc de muncă în care să mă ocup cu regizarea de video? De exemplu la TVR Cluj...

OK, sunt la Mate-Info și pot alege și meseria de programator (sau multe altele), dar ce meserie mi-aș putea alege dacă știu să fac filme bune (multe din filmele pe care le-am făcut sunt comedie / SF)?

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Va fi mai benefic pentru tine( din toate punctele de vedere!) sa-ti alegi meseria de programator si, ulterior, sa-ti valorifici potentialul artistic urmand una din specializarile facultatii de film din Bucuresti (http://www.unatc.ro/film/index.php) sau Facultatea de teatru si televiziune din cadrul UBB Cluj.

4 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Scoate nota buna dupa bac si poti pleca in holywood ca sa fi un regizor bun.

| SonicAndrei explică (pentru mgtow):

Mi-ar plăcea la Hollywood dar aș vrea să rămân în România, chiar dacă profitul ar fi mult mai mare acolo. Desigur, înainte ar trebui să fac și niște cursuri speciale. Mă pricep la făcut filme dar nu sunt profesionist.
În rest, ce meserie aș putea avea?

| bunelutu a răspuns:

Fate regizor si cu ambitie si suflet fa filme documentare despre stramosii nostri dacii cum luptau cu romanii
filme cu haiduci, Voievozi, Sf, Vampiri ca neau furat americanii brandu de dracula ce rusine etc. badta frate

| SonicAndrei explică (pentru bunelutu):

Mi-a venit și mie o idee asemănătoare. Dacă voi deveni un regizor cu siguranță voi face și filme cu istoria noastră.
Mersi de idee!