| forlucky a întrebat:

Daca nu am bani pe card, nr de pe card este valid?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Cardul este valabil si gol si plin pana la data expirarii (luna si anul sunt scrise pe fata in dreptul numelui). Cand expira nu te anunta nimeni ca expira dar il gasesti pe cel nou la banca. Nu te lua dupa raspunsurile de mai sus ca sunt aiurea, garantat. Eu am lucrat vreo 5 ani prin diferite banci si stiu sigur. Mai mult, am un cont in Euro de ani de zile si n-am facut o miscare de cativa ani si nu l-au inchis.

7 răspunsuri:
| lpavel a răspuns:

Daca te referi la cel bancar Da, dar numai pentru vreo 3 luni de zile! Oricum te vor anunta inainte de a inchide contul pentru acel card...

| CammyCam a răspuns:

Da, normal
va ramane valid pana ce te anunta ei ca se va inchide

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru lpavel):

De unde scoti raspunsurile pe care le dai?
Cardul nu mai e valabil cand expira sau cand il inchizi tu... nu exista "Da, dar numai pentru vreo 3 luni de zile". De unde ai scos-o pe asta? Nu e cartela SIM

| lpavel a răspuns (pentru Salontanul):

Mai intereseaza-te! Se pare ca tu duci in eroare nu eu...

Reprezentanţii Băncii Transilvania declară că banca închide din proprie iniţiativă un card în două ocazii: în situaţia neridicării cardului (re)emis de către client timp de 60 de zile de la (re)emitere, precum şi în cazul inactivităţii unui card, verificată şi constatată fie cu ocazia reemiterilor, fie cu ocazia verificării inactivităţii clienţilor băncii în general.

| forlucky explică (pentru lpavel):

Al meu e de la BCR

| lpavel a răspuns (pentru forlucky):

Nu stiu daca la toate bancile e la fel dar daca nu ai bani pe card te poti astepta la orice...

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru lpavel):

N-am ce sa ma interesez. Am un cont in Euro de circa 5 ani. Am umblat in el in acel an (2012) si de atunci n-am mai umblat. Nu este inchis nici in ziua de azi. Tu-mi spui teorie, eu iti spun din practica. Mai mult, am lucrat si m-am interesat si la bancile:BRD, BCR si Bankpost. Au obiceiul sa nu prea inchida conturile sperand ca se va razgandi clientul. Perioada cand se inchideau conturile a trecut. Acum sunt la vanatoare de clienti. Asa ca sezi bland! Stiu ce vorbesc.