| Ghostrider332 a întrebat:

De ce iti trebuie atatia ani de scoala?
Serios toti spun:
,, du-te la scoala ca ajungi cioban"
Dar nu e asa:
1)istoria geografia si alte materi nu te vor ajuta cu nimic.
Serios daca te duci sa muncesti nu te va pune ala sa stii istorie si spui de decebal.
2)matematica advansata.
Cu totii stim importanta matematicii(tabla inmultirii,adunari,scaderi ect.), dar nu muti stim de ce ar trebui sa stii,, factoru cutare la puterea cutare".
Facem facultati si licee si ore care nu o sa ne foloseasca.

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

De obicei gandirea asta apare la cei care nu reusesc sa faca fata.

Daca nu am face matematica mai mult decat vrei tu nu ar mai fi existat calculatoare azi, nu ar mai fi existat cladiri de sute de metri, nu ar mai fi existat masini samd

Si liceul si facultatea te ajuta atat cat vrei tu sa te ajute.

Da, daca visul tau e sa muti cutii intr-un depozit, faci degea lucrurile alea, dar poate unii vor sa devina ingineri si au nevoie de altul studii, sau poate vor sa devina arhitecti

83 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru OnePiece):

Pai invatamantul nu se face DUPA CUM VREI TU, asta n-ai inteles.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru OnePiece):

Uite unde e problema... nu trebuie sa tocesti, trebuie sa intelegi ce a vrut sa scrie Eminescu

| OnePiece a răspuns (pentru suntserios):

Da... in teorie.

Problema este ca elevii nu inteleg pentru ca nu li se explica cum trebuie. E adevarat ca poate fi si de la lene sau mai stiu eu ce, dar nu li se explica cum trebuie, multi profi predau doar ca sa-si ia salariul.

| Gonrax a răspuns (pentru anonim_4396):

Are poza cu anime, la ce sa te astepti?

| AC4S4 a răspuns (pentru suntserios):

Este si posibilitatea sa nu intelegi. La poeziile din romantism aburesti ceva pe-acolo si iei o nota mediocra, dar daca iti da o poezie precum "Oda (in metru antic)"... aia e mai greu de inteles, apoi si mai greu de interpretat.
La literatura trebuie sa ai talent daca vrei sa-ti fie usor. Unii stiu bine sa scrie, sa interpreteze si sa inteleaga mesajul metaforic.
La gramatica... a, stai, nu facem asa ceva in liceu. Facem doar literatura, poate asta explica de ce nu stiu oamenii sa scrie corect.

| Superior a răspuns (pentru OnePiece):

Cred ca sufletele lui Eminescu si a altor creatori nu sunt multumite, in loc sa se bucure lumea de creatiile lor, sunt urati datorita scolii care-i obliga sa faca ceva ce nu vor. Poate era altfel daca nu era scoala. Nu inteleg de ce atata bataie de cap si timp pierdut...e de **** totul.

| Superior a răspuns (pentru anonim_4396):

SI asta e gresit. Sa zicem ca-ti baga in cuur supozitoare cu ce vor ei pana in clasa 5, apoi sa decizi ce ai vrea sa devii in viitor, sau sa-ti alegi la ce materii sa iei note sau nu. Si daca zici ca un copil de 12 ani e prea mic sa-si dea seama ce vrea sa faca in viitor, ce zici de aia care chiar nu au nici un viitor si au dat in abandon scolar? De exemplu eu sunt slab la Franceza, o bifam ca nu vreau sa fiu evaluat la ea. Iar latina e cea mai inutila materie. Pe langa ca nu o vorbeste nimeni, e o limba antica. Darrrrr tu ai creierul prajit. Te vad ca pe un sclav bine spalat la creier. Fix asa te-au spalat la creier. https://youtu.be/kmskUFg30x8?t=15

| Superior a răspuns (pentru Gonrax):

Si ce? Ce poate arata despre el ca are o poza cu anime pe TPU?

| Superior a răspuns (pentru Sn4k3):

Dar totusi, sa nu te evalueze daca consideri ca nu-ti trebuie.

| Superior a răspuns (pentru anonim_4396):

Te caci pe ea de scoala. Einstein a invatat scoala, dar asta nu inseamna ca doar scoala l-a facut destept. El s-a nascut destept, scoala doar a contribuit putin (exceptie putin fizica, el era fizican).

| Superior a răspuns (pentru Ghostrider332):

Vei reusi daca te chinui, lasa-i pe astia in apele lor. Nu poti zice nu pana nu vezi rezultatul.

Răspuns utilizator avertizat
| Ghostrider332 explică (pentru anonim_4396):

Rect

| Ghostrider332 explică (pentru anonim_4396):

Pai...da pentru ca eu trebuie sa invat si celelalte Materii ca imi vor fii de folos candva

| Bogdiy14 a răspuns:

Daca nu o sa faci geografie o sa spui ca Bucuresti este capitala Americii si daca nu faci istorie habar nu o sa ai ca bunicii tai au fost comunisti si daca nu ar fi fost comunismul acum stateai pe camp si culegeai cartofi. Matematica avansata te ajuta doar daca te duci pe domeniu informatic. Daca chiar nu vrei sa inveti fa profesionala, daca o sa ajungi sa faci un liceu dupa cum vorbesti am impresia ca nu o sa iei bac-ul. Fa o profesionala ca acolo macar inveti sa faci ceva si primesti 200 de lei pe luna sau 400 la dual.

| Bogdiy14 a răspuns (pentru Sn4k3):

Diploma de pe net, sa vezi ce usor e cu imprimanta. Dureaza 1 minut nu 16 ani.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Superior):

Lasa prietene, continua sa fii prost, o sa ajungi la vorbele mele.

| Superior a răspuns (pentru anonim_4396):

Prostia intrece ceva programat happy

| moshulica a răspuns:

Ai dreptate! Dar din geografia aia inveti in ce directie s-o iei ca sa ajungi in Spania la cules de capsune. Apoi, cand le culegi, nu-ti mai trebuie! Te mai ajuta sa afli si tu in ce directie e marea, ori muntele, ori un oras spre care nu te pot indruma vecinii fiindca nici n-au auzit de el. Se pot gasi motive practice pentru oricare disciplina pomenita de tine, cele mai generale fiind acelea ca inveti sa gandesti macar un pic si... te mai perfectionezi in cititul si scrisul in limba romana. Cel putin in cazul tau, ar cam fi nevoie... nu am numarat greselile dar sunt tare multe!

| DaCumSaNu a răspuns (pentru suntserios):

Ai dreptate, dar totusi, asa cum ai scris si tu, doresti sa ajungi inginer, cu ce te ajuta istoria din liceu? Cu nimic. Pentru o cultura generala consider ca e de ajuns cea din gimnaziu.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru DaCumSaNu):

In primul rand poate 5% stiu exact ce vor sa faca in primul an de liceu... asa ca nu poti pleca de la premiza asta.

| DaCumSaNu a răspuns (pentru OnePiece):

Cel mai amuzant e cand cei care dau la mate-info aleg bac-ul la biologie rolling on the floor

| DaCumSaNu a răspuns (pentru suntserios):

Istoria la mate-info se face pana termini liceul. Nu crezi ca isi dau elevii seama ca nu vor sa se faca profesori de istorie pana atunci? 5%? Au facut un studiu pe tema asta sau doar dai random un procent care, dupa parerea ta, e corect? Apropo, obisnuieste-te sa scrii premisa. Suntem in 2017 totusi...

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru DaCumSaNu):

Am scris poate... deci e parerea mea persoanala, e irelevant daca e corecta sau nu. Au am avut o groaza de colegi care au facut mate - info si au dat la drept, sau la limbi straini. Cum am avut colegi care au facut filologie si au dat la ASE sau chiar la info.

| AFR81 a răspuns:

Indiferent de ce meserie vei avea, vei face pretutindeni o impresie proasta, inclusiv la locul de munca. Nu stii sa scrii corect gramatical, nu stii sa te exprimi, nu stii limba romana si, probabil, habar nu ai de istorie si geografie.

| Superior a răspuns (pentru AFR81):

Aceasta "impresie proasta" care o dai daca nu stii ca in anul 1669, Gigel, un negustor a facut 69 cu 3 femei intr-o zi este o regula impusa de societatea a carui creier a fost spalat de scoala. Elevii au fost invatati sa critice si sa se fereasca de aia care stiu mai putine decat ei, chiar daca de la aia ai mai multe de invatat decat de la scoala.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru DaCumSaNu):

Pai sunt unii de la mate-info care vor sa se faca doctori, stii? A cunoaste evenimentele care au schimbat istoria lumii sunt si ele necesare, scoala nu te pregateste pentru o meserie anume.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Superior):

Ce poate invata cineva de la tine?