| GeorgeMihai a întrebat:

De exemplu dacă filmez pe domeniul public sau fac un live și cineva îmi zice că nu-i convine că l-am prins în cadru și mă pune să șterg filmarea sau live-ul de față cu el, mă mai poate da în judecată?

3 răspunsuri:
| Blu3Li0n a răspuns:

Filmarea aceea este o dovadă pe care o poate prezenta în instanță. Dacă tu o ștergi, mai ales de față cu el, atunci nu este nici o problemă.

| DeMicUnCălător a răspuns:

Locul aparține publicului și ogic ar fi să filmezi căt vrei,
Insă legile din Europa sunt lipsite de logică.
Eu stau in SUA si aici suntem liberi să filmăm pe oricine și orice se alfă pe domeniul public.

| mi25 a răspuns (pentru DeMicUnCălător):

Nu cunosc legile in SUA si nu te contrazic, dar din cate stiu drepturile individuale sunt mai puternice acolo, decat in Europa.