| Biaa1998 a întrebat:

Hei TPU, numele meu este Bianca şi sunt în clasa a VIII-a.Am o mică dilemă la care sper să mă ajutaţi cu câteva sfaturi.În oraşul meu la liceu, există două profile.
1.UMAN bazat pe română
2.REAL matematică informatică
La şcoală ma descurc bine,am în fiecare an medie peste 9, dar chiar nu ştiu la ce profil să dau.Mă puteţi ajuta cumva?
Mulţumesc!

3 răspunsuri:
| valentino52 a răspuns:

Trebuie sa gasesti si ceva intre sa zic asa, trebuie sa existe un liceu cu stiinte ale naturii (apartine profilului real dar nu pune accent pe informatica). La mate-info e extrem de greu, in special matematica si informatica, la uman din clasa a 10a nici macar nu mai studiezi mate, fizica, chimie si nu e un lucru tot mai bun pentru ca putine sunt facultatile care nu se bazeaza pe matematica. Daca vrei sa dai la litere atunci poti da lejer la uman. Dar mai exista situatia in care nu vrei sa devii nici profesor de limba romana sau translator, nici informatician. Atunci cel mai bine ar fi stiinte ale naturii.

| scumpikasmyle a răspuns:

Cred ca ar trebuie sa mergi la Real...Este mult mai usor dar si iti face placere sa studiezi la Real.Bafta!

| Biaa1998 explică (pentru valentino52):

Nu există astfel de profil la noi în şcoală şi aş vrea sa fac liceul aici, la mine în oraş.