| brokxy a întrebat:

Heii! Costa la fel sa trimiti o scrisoare in SUA pe cat costa in Europa? In Europa am dat 10 lei. Multumesc, funda!

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Iti pot oferi un răspuns sigur:

In USA, pretul timbrului pentru un plic, până la 50g, costă 10 lei, Par Avion.

În EUROPA, timbrul (par avion) costă tot 10 lei, daca plicul e pana la 50g)
Iar dacă nu vrei sa o trimiti par avion, ci alegi varianta simplă, atunci timbrul costă 6.5 lei (pana la 50g).

6 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

După cum vezi, n-ar fi scump:

https://www.posta-romana.ro/......ional.html

| Violleta2022 a răspuns:

Bineinteles ca nu costa la fel!
tarile europene sunt la 2000-3000 km departare de Romania, iar America este la peste 10.000 km peste ocean.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu inteleg totusi, cine mai trimite scrisori zilele astea, cand exista internet si emailul ajunge sigur la destinatie, fara sa te coste nimic?

In ziua de azi se trimit atasate de email acte oficiale, ultra importante si tu vrei s atrimiti o amarata de hartie care ajunge intr-o luna?

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns (pentru Violleta2022):

Costă la fel, dacă trimiterea e Par Avion in Europa.
Nu se mai fac "diferențe" la preț, tocmai pentru ca puțini mai aleg varianta scrisului de mână. Uite, eu o ador, doar că nu are cine să imi scrie. ))
Îmi place să descopăr caligrafia unui om. Ortografia se poate vedea si online, când foloseste tastatura...

| brokxy explică (pentru floresdemayo):

Multumesc happy

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns (pentru brokxy):

Cu drag!