| Feri5 a întrebat:

Hey! Am o întrebare. As vrea sa știu care este codul vestimentar al unui medic. Am mai văzut medici (barbati) care stau in cămașă și cravata având un halat alb și stetoscop ceea ce mi se pare mai nobil. Și mai sunt medici care stau in uniforme medicale. Deci cum ar trebui sa fie vestimentația? Cum vi s-ar părea mai corect, cu cămașă și cravata sau cu uniformă medicală? As vrea sa știu dacă poți lucra prin spital fără sa porți uniformă medicală și sa porți cămașă și cravata sau numai cămașă...

Răspuns Câştigător

Depinde de personalitatea fiecăruia. Sunt care vin în cămaşă şi cravată tot timpul, sunt care vin doar câteodată, sunt care vin în tricou şi sunt care vin în uniformă.
Depinde de condiţiile din spital, de anotimp, de specializare. De exemplu cei care au specializări paraclinice îşi permit să vină cum se simt confortabili, unii vin în costum cu cămaşă şi butoni şi au halatul peste şi alţii vin într-un tricou negru simplu şi pantaloni. Există şi chirurgi (destul de mulţi) care vin cu cămaşă şi cravată la consultaţii, la vizite etc dar dacă au intervenţii în ziua respectivă sau e gardă... uniformă.
Depinde şi de ţară, la noi sunt condiţii mizere în spitale (cu excepţia câtorva), în anumite ţări vestice sau nordice ţin foarte mult la imaginea lor de "profesionist" şi se îngrijesc, îşi şi permit pentru că nu au personalul subdimensionat ca la noi.
Şi la femei e la fel, am întâlnit unele comode care nu ies din uniformă şi unele care vin cu tocuri şi rochii foarte sexy, chiar decoltate peste care trag un halat şi merg aşa la vizită. Depinde de spital, personalitate şi grad. De obicei încearcă să ţi se pună beţe în roate dacă eşti mai prezentabil decât cei mai sus decât tine în grad (de exemplu tu eşti specialist şi mai ai 4 primari).

12 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cei cu cravata, camasa si halat sunt medici care au anumite specializari, ce nu necesita uniforma medicala - specializari non-chirurgicale, precum medicina de familie.

Cei care poarta uniforma medicala sunt medici chirurgi.

| Pantagruel a răspuns:

Halate, costume...nu conteaza, important este sa aiba buzunare largi sa incapa spagile.

| Feri5 explică (pentru anonim_4396):

Mersi. Nu intenționez sa fiu medic chirurg și as vrea in domeniul Cardiologiei, deci sunt obligat sa port uniformă medicală? Nu vreau sa ma fac chirurg sau specialist in domenii de genul chirurgiei ci vreau sa devin medic intr-un domeniu NON-chirurgical. Deci sunt obligat sa port uniforma medicală? Sau pot veni in cămașă și cravata sau pur și simplu in cămașă albă și halat?

| alina2k18 a răspuns:

Hehe, depinde de specializare si daca e de garda sau nuwinking
Daca e de garda deci 24 ore garda + inca 8 ore tura normala stau in uniforma TOTI, ca mori la pantofi si camasa 32 ore laughing
Plus ca e vorba si de igiena, nu umbli prin saloane printre pacienti bolnavi o zi intreaga la costum/haine de strada...
In general cei la care vin pacientii la cabinet stau asa doar cu halatel peste hainele de strada, sau medicii mai in varsta in specialitati non chirurgicale care vin la spital de la 8 dimi pana la 11 si dupa au contracte de colaborare pe la privatwinking

| Feri5 explică (pentru alina2k18):

Pai ca medic in spital faci DOAR gărzi?

| alina2k18 a răspuns (pentru Feri5):

Nu faci doar garzi dar in spital e ca la spital, exista ora la care incepi programul dar nu inseamna ca ai si plecat la ora 14.30winking pleaca bosii aia mari, restul medicilor au treaba si pana la 18.00 si a doua zi back la 7 dimi in spital.
Majoritatea medicilor rezidenti din spitalele bucurestene mari lucreaza cam 100ore/saptamana cu tot cu garzi, evident specializari mari, nu reumatologie/igiena/medicina muncii.

| Feri5 explică (pentru alina2k18):

Am înțeles! As vrea cardiologie, dar afara de gărzi ce mai pot face? Și cât de des se fac gărzi?

| alina2k18 a răspuns (pentru Feri5):

Faci consultatii/investigatii.
Grazile sunt si 2 pe saptamana.
Banuiesc ca esti elev de liceu nu student la medicina...

| Feri5 explică (pentru alina2k18):

Mersi. M-ai lămurit acum...

| WhiteLife a răspuns:

Daca este medic la cabinet, se poate imbraca in camasa, sau cum doreste, insa, daca este la spital, trebuie sa poarte costum medical. Inca de la laboratoarele din timpul facultatii se poarta costum si unii profi pot avea pretentia sa puna absenta daca nu il ai (valabil si pentru halat).

| Feri5 explică (pentru Unknownzgw):

"la noi sunt condiții mizere in spitale (cu excepția câtorva)" -> îmi spui și mie care sunt acele câteva spitale care nu au condiții mizere? Ma ajuta mult!

Sanador, Regina Maria, MedLife, RegenMed.
Sunt câteva şi la stat care au condiţii "modeste" dar de obicei au câte ceva care le trage în jos şi le scade suficient de mult valoarea.