| Nera_Nero_1990 a întrebat:

vreau sa stiu mai multe despre Hidroxidul de calciu.

Răspuns Câştigător
| ma3 a răspuns:

Hidroxidul de calciu este cunoscut si sub numele de var stins. Acesta este o pulbere alba si se obtine in urma reactiei dintre varul nestins, oxidul de calciu, si apa.Formula chimica: Ca(OH)2 Se obtine prin reactia oxidului de calciu cu apa.CaO + H2O --> Ca(OH)2
Proprietati fizice. Este o substanta solida de culoare alba, solubila in apa, lunecoasa la pipait si lesioasa la gust.Proprietati chimice. Varul stins inroseste solutia alcoolica de fenolftalina si albastreste solutia de turnesol.

Reactiile hidroxidului de calciu cu acizii, oxizii si sarurile.
1. Reactia de neutralizare. [cu acizii]
Ca(OH)2 + 2HCl = CaCl2 + 2H2O
2. Reactia de tulburare a apei de var
Ca(OH)2 + CO2 = CaCO3 [ sageata in jos ] + H2O

3. Reactia de obtinere a bazelor insolubile
Ca(OH)2 + CuSO4 = Cu(OH)2 [ sageata in jos ] + CaSO4
Ca(OH)2 + FeSO4 = Fe(OH)2 [ sageata in jos ] + CaSO4
3Ca(OH)2 + 2FeCl3 = 2Fe(OH)3 [ sageata in jos ] + 3CaCl2
Varul stins se utilizeaza pentru : varuirea caselor, varuirea tulpinii pomilor impotriva inghetului si a insectelor, rafinarea zaharului, obtinerea mortarului de var, recunoasterea dioxidului de carbon (CO2). Dar este utilizat si in medicina ca neutralizant pentru arsurile cauzate de acidul sulfuric si pentru intoxicatiile cu acid oxalic.

funda? :3

2 răspunsuri:
| Nera_Nero_1990 explică (pentru ma3):

DA