| barosaneee a întrebat:

Ieri au venit baietii de la digi si mi-au pus netul faza e ca am fiberlink 1000 dar am intre 250-300 download. Nu ar trebui sa am MINIM 500? ar trebui sa ii sun? am si routerul meu propriu btw

10 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Viteza descarcarii depinde de:

- cine se afla la celalalt capat al internetului (viteza pe care ti-o aloca serverul);
- conexiunea pe care providerul tau o are pana acolo (exchangeul);
- ce fel de router ai si ce fel de cabluri ai tras;
- daca descarci prin cablu sau WiFi;
- daca ai un PC performant sau unul vechi.

| doctorandus a răspuns (pentru doctorandus):

Iar descarcarile torentiale depind de cine partajeaza la ora aia si ce abonament de internet au ei si cati oameni descarca de la ei in momentul respectiv.

| Frank51 a răspuns:

Pe cablu trebuie să ai peste 900Mb/s.

| NLS a răspuns:

Ar trebui sa ai in jur de 600 mbps minim, pe fir.
Poti prinde si 950mbps, dar nu mereu, depinde pe ce server te conectezi...

Dar asta daca toate cablurile tale, de la modem la PC, sunt minim CAT 5E.
Preferabil CAT6 sau CAT7.
(CAT5 nu e suficient)

Mai conteaza si PC-ul.
Daca placa de retea din calculator e mai slaba/veche, nu poate tine pasul cu teava ta de net.
Verifica ce placa de retea ai, si ce viteza maxima suporta.

La fel procesorul. E nevoie de un i5 cu frecventa decenta pentru 1000mbps.

| doctorandus a răspuns (pentru doctorandus):

Si, da, am cablu de 1 Gbps si descarc la viteza de 900 Mbps de pe Usenet. Dar asta e pentru ca serverul de Usenet e foarte potent, iar geografic nu e departe.

| doctorandus a răspuns (pentru NLS):

Meh, eu prind aproape 1 Gbps cu un PC vechi cu Intel CoreDuo. Masurat cu speedtest-cli

| doctorandus a răspuns (pentru doctorandus):

La fel pentru unul cu Pentium D dual core.

| Vvistula a răspuns:

Dacă ai Fiberlink 1000 de la Digi și obții viteze de download între 250-300 Mbps, este normal să te întrebi despre diferența față de viteza promisă. Iată câteva lucruri de luat în considerare:

Testarea vitezei: Asigură-te că testezi viteza de internet folosind un site de încredere, cum ar fi Ookla Speedtest sau Fast.com, și fă testul direct prin cablu (Ethernet) conectat la routerul tău. Viteza wireless poate varia din cauza interferențelor sau a distanței față de router.

Routerul propriu: Uneori, routerele terțe pot limita viteza de internet dacă nu sunt configurate corespunzător sau dacă nu suportă viteze mari. Verifică dacă routerul tău este capabil să gestioneze viteze de până la 1000 Mbps și asigură-te că are firmware-ul actualizat.

Numărul de dispozitive conectate: Dacă ai mai multe dispozitive conectate la rețea în același timp, aceasta poate influența viteza de download.

Momentul testării: Testează viteza la diferite ore ale zilei. Congestia rețelei (de exemplu, în orele de vârf) poate afecta viteza.

Ce poți face:
Verifică setările routerului: Asigură-te că routerul este configurat corect pentru vitezele mari.
Sună la Digi: Dacă după aceste verificări tot nu atingi viteza dorită, ar fi bine să contactezi serviciul de asistență Digi. Explică-le situația și solicită o verificare a conexiunii. Ei pot face teste suplimentare pentru a diagnostica problema.
Dacă nu ai găsit o soluție și viteza continuă să fie sub așteptări, este important să iei legătura cu ei, deoarece ai dreptul la viteza pentru care plătești.

| KovacsB a răspuns:

Faci un test de viteza si daca este mica ai 14 zile timp sa reziliezi contractul cu un simplu e-mail. Dupa aceea nu mai scapi de ei.
Eu aveam 70Mbps contract fiberlink 1000 si m-au luat la misto la telefon cand i-am sunat.
Au zis ca daca vreau mai mult sa leg un cablu si ca echopa se deplaseaza daca scade sub15 Mbps
Acum am 400 Mbps de la Vodafone si la pret mult mai mic.

| barosaneee explică (pentru Frank51):

Pe cablu am 300