Întrebare recomandată | biaroxanalazar1235 a întrebat:

Îți sunt recunoscute studiile în medicină în Statele Unite?

4 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Incarca telefonul cu minute internationale, da un telefon la un spital particular din state si ia legatura cu HR (resursele umane). Daca zice da atunci le ceri un sfat cum poti face sa mergi la munca acolo si ai scapat de Romania

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cunosc medici care au terminat medicina la UMF în Cluj, care au emigrat in State și practică acolo, deci le-a fost recunoscută facultatea făcută aici. Dar depinde mult de centrul universitar unde ai terminat în România, de faptul că ești medic specialist, cu rezidențiat sau nu, de statul american în care emigrezi, de statutul clinicii sau spitalului de acolo, de stat sau privat, legislația nu este unitară. După ce ai o solicitare de angajare de acolo, urmează procedura de obținere a vizei de lucru, în care recunoașterea studiilor este doar un aspect.

| biaroxanalazar1235 explică (pentru mgtow):

Mulțumesc mult!

| alina2k18 a răspuns:

Da, iti sunt.
Dar drumul e lung ca un medic strain sa profeseze in SUA.
Sunt o gramada de etape si foarte multe examene.
Citeste aici.
https://www.viata-medicala.ro/......unite-6146