| Vali2343242 a întrebat:

Merita sa dau bacul la biologie daca sunt pe mate info? Ce posibilitati as avea mai departe (facultate, job)?

Răspuns Câştigător
| Creierash a răspuns:

Daca esti sigur pe tine ca la biologie te descurci cel mai bine, atunci da, merita sa il dai la biologie. FOarte putine facultati impun sa dai bacul la o anumita materie, deci nu te afecteaza.

Considerand sistemul de invatamant romanesc foarte prost structurat, este adevarat ca abia in timpul liceului va decideti in ce domeniu sa mergeti mai departe. Din ce am vazut la altii, sunt 3 domenii pe care le aleg elevii de clasa a XII-a de la M1:
- inginerie: aici as recomanda Politehnica
- Economie: ASE
- Medicina: Carol Davila

Majoritatea elevilor de clasa a XII-a se duc in aceste domenii. Ar mai fi si Universitatea Bucuresti din care iesi in cele mai multe cazuri profesor, sau, in cazul tau daca iti place informatica si dai la facultatea de mate-info, programator.

Domenii de viitor: ingineri (electronisit, automatisti, mecanici, electricieni... se cauta inginerii, s-au cautat, se cauta si se vor cauta mereu.), programatori (C pentru emedded, C++ si Java pentru soft, dar mai sunt si altele), medici, economisti, informaticieni, operatori calculator, statistica, etc.

5 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Vad ca atata va plangeti, astia de la mate-info... dar incercati sa va ganditi macar un pic ca nu sunteti asa de dezavantajati. Va plangeti ca dati aceleasi subiecte la romana cu cei de la uman... dar poate ca nici cei de la uman nu au toti 5-6 ore de romana cum vad ca tot strigati sus si tare. Eu una sunt la stiinte sociale si am 3 ore de romana, asa ca sa nu va mai aud ca am un avantaj la materia asta. Cat despre biologie ce nu va convine? Eu trebuie sa dau bacul la biologie si nu am facut decat 2 ani, o ora pe saptamana. Vi se pare ca imi este mai usor? Nu cred. Si geografia nu va obliga nimeni sa o dati, aveti si alte materii din care puteti alege. Cat despre facultate, sa va fie rusine ca spuneti ca va sunt furate locurile. Foarte multi de la uman muncesc pentru facultatile la care vor sa intre. Am colege care dau la medicina, eu dau la ASE, si TOATE invatam si la materii pe care in liceu le-am facut foarte putin sau chiar deloc, si culmea, nu ne mai plangem atata. Asa ca va rog sa va ganditi bine inainte de a comenta ceva.

http://forum.portal.edu.ro/index.php?showtopic=85376

| FluturicaMicaMica a răspuns:

Eu cred că merită, dar tu decizi. Dacă tu crezi că merită sau ca ai un viitor, fa-o! Sper ca te-ai decis si ca te-am ajutat.

| Vali2343242 explică (pentru RAY):

Cu cine ma rog te certi? laughing
Esti pe langa suiect, rau de tot laughing)

| RAY a răspuns (pentru Vali2343242):

Man era un comentariu copiat de pe acel site, ca sa te ajute, stiu ca e amuzant cand l-ai citit dat sursa

| Vali2343242 explică (pentru RAY):

A, scuze
Nu mi-am dat seama happy