cami
| cami a întrebat:

Mi s-a ars ceapa crying... laughing, iar fundul craticioarei e negru! Aveti idee cu ce-as putea sa-l curat?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pune apa rece in cratita... jumate din negreala o sa se piarda... dupa aia cu buretele normal si detergent...

18 răspunsuri:
miruna-apostol
| miruna-apostol a răspuns:

Poti sa-l aduci la lumina cu ajutorul unui burete din sarma si cu praf de curatat. Dupa ce ai curatat arsura, foloseste putin inalbitor pentru a-i reda vasului culoarea initiala.
Erai pe tpu.ro cand s-a ars ceapa?

cami
| cami explică:

@enigma, lasa-ma, lasa-sa, lasa-ma... Acum n-am chef de nicio gluma... sad Tu mai bine mi-ai spune cum sa curat naibii, cratita aia mai repede. laughing

cami
| cami explică:

@miruna-apostol, Daaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa, aici eram... am si uitat de ea laughing

cami
| cami explică:

@criticul, am pus apa, dar. nu iese nimic. Cat timp trebuie s-o las acolo?

cami
| cami explică:

Oh, Doamne mult. Multumesc, daca iese negreala aia nemernica, te premiez happy, daca nu, nu.

| AvalohAlyn a răspuns:

Mister Muscolo, Mister Propherlaughing

luciana
| luciana a răspuns:

Intr-adevar( desi premiul a fost dat ) lasi cratita la foc cu apa in ea si cand clocoteste pui clor cam 2 linguri, si lasi inca 5 minute sa fiarba incet, dupa care arunci apa cu clor si freci cu un burete de sarma fina ( de care ai,- la o adica ) cratita incet dar sigur, acolo unde ai ars-o, spaland-o si calatind-ao cu multa apa si pui apap la fiert in ea ca sa fi sigutra ca ai calatir=o destul si pe urma arunci apa respectiva si apoi folosesti din nou cratita la ce iti trebuie... Ceapa se caleste numai superaveghind-o si niciodatra lasata singura pe foc... Mult succes si sa stii ca mararul, putin cimbru ( mult da gust amar ) piper, patrunjel verde pus in compozitie si deasupra, - toate acestea dau un gust ametitor si sa nu uiti de 1 lingura de vegeta in compozitie ( sa reduci sarea si sa gusti sa nu iasa prea sarata compozitia ) si sa adaugi 2-6 linguri de apa, in compozitie, oua si rosiile taiate, fara de care nu ar avea gust si fara faina! dupa ce ai rumenit cartofii taiati feliute, le scurgi de grasime, si asezi primul rand apoi musaca si asa, pana tarmini compozitia... dai musacaua la foc domol, avand cuptorul incins deja si lasi sa scada totul la foc mic, ~ 1 ora si cu rabdare, astepti sa se faca. sa nu uiti sa adaugi un strop de iubire si multa dragoste si ai sa vezi ce musaca de carne deosebit de gustoasa, iti va iesi... Cu bine, mica gospodina, Lucien.

| Dara a răspuns:

Cif crema. Curata foarte bine si nici nu iti distruge suprafata craticioarei.

| lifeForJesus a răspuns:

Pai vezi, de ce nu ti-a iesit musacaua?hee hee

| alle_1861 a răspuns:

Cu tix laughing Cu un detergent bun de vase.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pune in craticioara apa calda si putin clor dupa care pui oala pe foc. o lasi sa fiarba cateva minute si se va face ca noua!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oltencuto, nu le ai tu cu bucataria.mai bine hai sa bem o cafea in oras, ce spui? laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un sfer de ora.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pui doua degete de apa si o cana mare de sare, eventual grunjoasa, o lasi la fiert pana da in clocot, daca mai e nevoie mai adaugi apa, nu lasi sarea fara apa. dupa ce da in clocot o lasi la racit.arsura se curata singura fara sa fie nevoie de alte lichide abrazive.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hai ca iti fac cadou o cratita numai sa nu o arzi si pe asta, da ce faceai? te uitai la fara sani nu exista perfectiune sau paradis cum naiba se mai numeste...succes la frecatbatting eyelashes

| Pustii a răspuns:

Off....gatitul si pe mine ma enerveazaangry

| cappodonna a răspuns:

Lasa draga mea ca eu m-am resemnat...am gatit doar de 4 ori in viata mea si nu mai imi trebuie...am dat-o pe fast food :*

| phidas a răspuns:

Cami foloseste metadona. happy