| BUBULINA a întrebat:

Perioada de proba se plateste?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Da. Peste tot in lume. Acum nu exista perioada de proba ci contract pe durata determinata. Uite aici: http://www.avocatnet.ro/......este.html. Daca ai probleme fa sesizare in justitie deoarece problemele de munca sunt scutite de taxa judiciara si taxa de timbru'. Poti sa incepi prin a reclama la ITM (inspectia teritoriala a muncii). Daca nu se iau masuri scrii la minnisterul muncii. Eu l-am bagat in faliment pe un patron cu 250 de angajati pe chestia neplatii salariului.

10 răspunsuri:
| serandco a răspuns:

Conform legii da, se plateste, cine spune ca nu, sa citeasca legea muncii

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sigur ca da, numai ca inca nu se stie daca vei fi angajat sau nu ( poate sa difera perioada de proba de la o saptamana la o luna de regula )

| iEatRainbows a răspuns:

Nu

| Wassup a răspuns:

Da,se plateste.

| SimoDR a răspuns:

Da. Daca accepti un post unde angajatorul incearca sa nu te plateasca pentru munca depusa, pe motiv ca esti "de proba", spune-i ca nu facu munca voluntara. Si renunta urgent la acel job.

| Dannyjj a răspuns:

Perioada de probă se plăteşte, chiar şi o singură zi se plăteşte.

| rolfenstein a răspuns:

Normal k se plateste.

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru iEatRainbows):

Daca nu te pricepi de ce nu taci?

| ioanionel a răspuns (pentru iEatRainbows):

Daca taceai filozof ramaneai!

| ioanionel a răspuns (pentru iEatRainbows):

Da sigur ca se plateste! Peroada de proba poate fi de pana la 90 de zile! La angajare trebuie neaparat sa semnezi contract de munca, iar angajatorul sa trasmita, cu cel tarziu o zi inainte de a incepe lucru (online sau personal discheta ori stic), Revisal-ul la ITM. Printr-un simplu telefon la ITM poti afla daca contractul tau de munca a fost trasmit in revisal. Trebuie de asemena sa ai un contract de munca acasa. Atentie daca vine ITM-ul si descopera munca fara forme legala sanctioneaza si muncitorul nu numai patronul!