| qNeo a întrebat:

Procesor: Intel(R) Core(TM)2 CPU 4400 @ 2. 00GHz

Memorie RAM 2.00 GB

Placa video:GeForce GT 630

Placa de baza:G41M Combo

Ce ar trebui sa schimb ca sa nu mai am setarile pe low adica sa le am la maxim sa nu imi mai fac griji ca ma scoate din meci sau chestii din astea PLSS Funda

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Ti-am spus ca pentru procesor bun trebuie schimbata placa de baza. Daca nu vrei sa schimbi placa de baza trebuie sa cauti un procesor cu slot LGA775 si FSB+ 1333/1066/800 MHz. Exemplu: https://www.okazii.ro/......a184395776 Cat despre memorii nu te-am intrebat ce sloturi ai. Alea le stiu eu. Era interesant sa stiu memoria (cei 2 Gb) pe ce slot se afla: alb sau albastru?

13 răspunsuri:
| danutzu96 a răspuns:

Alt calculator. Daca vrei sa il modifici pe asta iti trebuie sa pui macar 4 GB RAM, alta placa video, si procesorul schimbat cu un core 2 quad (cel mai puternic suprortat), dar chestiilea astea costa mult => cumperi alt calculator.

Bula
| Bula a răspuns:

Tot sistemul.
Costa "doar" cca 2500-3000 lei...

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Ca sa schimbi procesorul si sa mai pui 6 Gb de RAM n-ai facut mare scofala. Pentru procesor ai putea cauta http://ark.intel.com/......33-MHz-FSB dar nu cred ca mai gasesti si nu mare lucru faci. Este cel mai bun procesor ce-l poti pune pe aceasta placa. Mai mul, este si foarte scump datorita faptului ca nu se mai fabrica. Solutia? Una radicala: placa baza, procesor si memorii noi.

| qNeo explică (pentru Salontanul):

Deci trebuie sa schimb placa de baza si porcesoru si sa mai cumpar 4 RAM

| qNeo explică (pentru danutzu96):

Ok dar ca sa am cs go-ul pe high ce ar trebui sa cumpar RAM, Placa video sau Procesor

| qNeo explică (pentru danutzu96):

Ok dar ca sa am cs go-ul pe high ce ar trebui sa cumpar RAM, Placa video sau Procesor?

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru qNeo):

Daca schimbi placa de baza si procesorul, banuiesc ca vei lua unele mai noi! In cazul asta va trebui sa vinzi si meoria veche. Daca vei mai lua 4 Gb vei ramane cu ei pentru ca banuiesc ca memoria veche este DDR 2. La noua placa vei avea, probabil, memorie DDR3 si nu se potrivesc sloturile si alimentarea. Daca din intamplare cei 2 Gb pe care ii ai sunt pe sloturile DDR3 atunci te vei alege cu 6Gb de RAM. Sloturile bleu (albastre) sunt DDR 3. Cele albe sunt DDR2.

| qNeo explică (pentru Salontanul):

Amm de DDR3 si DDR2 am si albe si albastre...dar cum imi pot schimba procesoru ca imi trebuie ceva de tiket de pe placa de baza mai am vazut pe yt daca poti sa imi recomanzi unu pls 3 GHZ e perfect mai mult pentru cs go imi schimb procesoru ca vreau sa joc si eu fara lag ca tot ma scoate afara

| qNeo explică (pentru Salontanul):

Alb da tot imi iau procesor de 5 milioane nu stiu care vad eu slot si ala laughing) ca nu stiu ce inseamna

| qNeo explică (pentru Salontanul):

Bro dar unu mai bun nu pot sa imi iau? sau asta e minimu pentru placa mea de baza
Ca daca asa il iau pe asta numai sa imi mearga jocurile mai bine si imi mai iau 4GB ram pe ala DDR3

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru qNeo):

Asta (ce ti-am aratat eu) este maximum (nu minim) ce poti lua dar este slab. Daca vrei un procesor mai bun trebuie sa schimbi si placa de baza si memoriile si eventual alimentarea desi procesoarele moderne au un consum mai mic.

| qNeo explică (pentru Salontanul):

Cam cat ar costa o placa de baza un procesor si 4 GB ram?

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru qNeo):

Http://www.emag.ro/......D6HF0YBBM/
http://www.emag.ro/......DPHJD7BBM/
http://www.emag.ro/......D18SRBBBM/
Depinde ce vrei sa iei si ce bani ai. Astea ar fi cam de nota 6-7.