| pumpkinky a întrebat:

Recomandari?!
Am terminat seral biologie-chimie profil
Vreau sa ma inscriu la o postliceala de :

Asistent medical generalist
Asistent medical de farmacie
Asistent medical de balneofiziokinetoterapie
Asistent medical de radiologie
Asistent medical de laborator
Asistent medical de igiena
Asistent medical de nutriţie şi dietetică
Asistent pentru ocrotirea persoanelor vârstnice
Ergoterapeut
Pedagog de recuperare
Analist programator
Asistent de gestiune (finante-contabilitate)
Functionar bancar
Agent vamal
Agent fiscal
Proiectant decoraţiuni interioare
Tehnician maseur
Stilist (coafor stilist)
Cosmetician

DINTRE TOATE ACESTEA? Ce imi recomandati?
Sa fie si ceva mai putin stresant ca si job dupa absolvirea acestuia.

Avantaje? Dezavantaje?
Multumesc

Răspuns Câştigător
| Donsavas a răspuns:

Buna! Iti multumesc pentru funda. Ma gândeam sa te mai ajut.
Asistentul medical generalist poate fi o meserie complicată,sunt posturi si e bine plătit doar ca medicina umană cat si veterinară solicită un minim de efort,stres psihologic la care te expui si asta depinde de specializarea la care vei alege sa lucrezi. Asistentul de farmacie se ocupa de ceea ce nu dorește farmaciștii sa faca in cadrul farmaciei,desigur, nefiind obligați să aranjeze marfa sau sa faca curat,spre exemplu. Asistentul de balneo ii ajuta pe oameni cu suferințe fizice sa si recupereze mobilitatea.
La radiologie,cel mai mare dezavantaj este ca te expui radiatiilor,iti dai seama,deși în Sua este bine plătită aceasta meserie.
Ca asistent de laborator nu stiu cat de sigura mai poti fi pe această funcție,de vreme ce tehnologia avansează si omul ajunge sa lucreze tot mai puțin. Cu igiena cred ca este de viitor,dacă nu ma înșel si nu va fi de mare folos,căci vremurile sunt "schimbătoare".
La dietetică,cel puțin la noi nu prea se câștigă,deoarece oamenii nu doresc sa consulte specialiști si la nevoie,cauta informatii pentru a se descurcă singuri. Se pare ca meseria de îngrijire bătrâni va fi foarte căutată in lume peste ceva timp si probabil si bine plătită. Eu unul as merge pe asistent farmaceutic doar ca,odată cu robotizarea,cel puțin peste ocean,suntem "amenințați" cu înlocuirea oamenilor cu roboti pe posturi precum farmaciști sau funcționari la banca,ce sa mai spunem de asistenți,cand marile companii care își permit si preferă să cumpere "inteligenta artificială" ce se pare ca are un potențial mai mare de reusita pe piata. Mai bine asa decat sa plateasca salariați, hoti sau inculți, ar zice ei. Este mai profitabil. Acum nu stiu daca asa se va proceda. Omul are dreptul si trebuie obligat să muncească, pentru a avea ocupație.
În ceea ce privește restul ocupațiilor din lista ta, eu unul nu vad a fi 'banoase' si sigure nici macar in prezent. Iti urez baftă in alegerile tale!

3 răspunsuri:
| rapp2020 a răspuns:

Pai eu zic ca tu stii cel mai bine ceea ce te atrage. Desi daca simti ca ai inclinatii spre medicina eu te sfatuiesc sa o faci, e o meserie care merita si iti si gasesti de lucru usorwinking

| pumpkinky explică:

Meseria de farmacista mi-ar placea
Ce presupune mai exact?
este grea?

| rapp2020 a răspuns (pentru pumpkinky):

Sincer sa fiu, habar nu am cat de greu sau usor e. Dar stiu multe fete care s-au facut farmaciste prin post liceala deci ma gandesc ca nu e foarte greu daca iti dai un pic interesul(ca in orisicare domeniu)

Întrebări recente