| DenisEmanuelFotbalist a întrebat:

Salu TPU incerc sa traduc anime dar de fiecare data imi da o eroare numita (file has no recognised subtitle tracks) folosesc Aegisub. Ce sa fac?
Am luat MKV-UL de aici http://meownime.com/konosuba-sub-indo/

6 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

Nu toate fisierele mkv au subtitrare editabila. happy
Episoadele date de tine au subtitrarea lipita de partea video, prin urmare subtitrarea nu poate fi extrasa/editata, asa cum iti doresti.
Cel mai usor iti dai seama de acest lucru din setarile pentru subtitrare din videoplayer (vlc sau cel folosit de tine).winking Atunci cand o subtitrare nu este lipita de mkv (si poate fi extrasa/editata), playerul permite modificarea acesteia (dimensiune, culoare, format text) sau chiar oprirea afisarii ei sau inlocuirea acesteia cu alta subtitrare. In cazul tau, aceste optiuni nu exista, subtitrarea nefiind editabila, ci prinsa de partea video. Fie suprapui o subtitrare peste cea existenta, fie cauti episoadele in format mkv, dar in cazul carora subtitrarea sa poate fi extrasa sau editata.
Lucrez cu formatul mkv si cu subtitrari editabile. Ma cam pricep cum sta treaba big grin.

| DenisEmanuelFotbalist explică (pentru dannyel86):

Multumesc mult. Dupa ce am editat subtitrarea ce sa fac? Adica cum sa o pun pe video si el sa fie tip mp4? P.S O să îți dau fundă dacă îmi răspunziwinking

| dannyel86 a răspuns (pentru DenisEmanuelFotbalist):

Eu folosesc fisiere cu acelasi format mkv. Adica extrag subtitrarea si, dupa ce o traduc, o inserez in acelasi fisier video, pentru a nu pierde din calitatea imaginii.
Tu vrei ca episoadele sa fie postate online. E clar ca nu poti folosi formatul mkv, caci nu s-ar afisa subtitrarea pe clip, ca intr-un video rulat in player. Va trebui sa folosesti un convertor video "mkv to mp4", dar care sa-ti permita sa inserezi si subtitrarea.
Ma voi documenta pentru tine, pentru a putea face recomandari, dar daca e nevoie sa inserezi mai intai subtitrarea in fisierul mkv, iti voi spune si cum sa faci asta.
Ne auzim foarte curand!winking

| dannyel86 a răspuns (pentru DenisEmanuelFotbalist):

Am gasit cateva indicii, dar nu sunt concludente (rezultat partial satisfacator, in cazul meu)
Poti converti fisierul mkv in mp4 cu VLC (VideoLan).
Intri in player, iar la Media alegi "Convert/Save" (Ctrl+R).
In prima fereastra deschisa, atasezi fisierul video dorit, apoi poti bifa "Use a subtitle file" si o cauti si pe aceasta. Apoi apesi Convert/Save si apare o noua fereastra.
In dreptul "Profile" selectezi formatul dorit si imediat langa acesta ai o iconita cu care poti edita profilul ales. Se deschide o alta fereastra.
In campul Video alegi formatul dorit, iar la Subtitles bifezi ca subtitrarea sa se lipeasca de film ("Overlay subtitles on the video"). Apoi dai Save, si alegi folderul de destinatie a noului fisier "Destination". Butonul Start incepe operatiunea de conversie si trebuie sa astepti finalizarea.
Nu stiu in ce format ai tu subtitrarile, dar eu nu am reusit sa le atasez in maniera asta.
Mai exista un programel "mkv to mp4" care iti converteste fisierul si iti ataseaza subtitrarea, dar ea se comporta tot ca intr-un mkv. Se afiseaza doar cand o activezi, nu e prezenta mereu.
In asemenea conditii, fisierul se va incarca pe site fara subtitrare.
Totusi, merita incercat si cu el. Poate tu ai mai mult noroc.
https://www.videohelp.com/software/MkvToMp4
Acestea sunt metode la indemana oricui. Poate ca exista si programe cu licenta platita, dar la ele vom apela daca versiunile fara costuri nu dau rezultate.
Voi incerca diferite tipuri de subtitrari, sa vad pe care le lipeste pe video. Daca exista aceasta optiune in Vlc, inseamna ca trebuie sa functioneze.

| dannyel86 a răspuns (pentru DenisEmanuelFotbalist):

Eu am sistem de operare mai vechi si genereaza erori la rulare. Tu poate ai un Windows mai recent.
http://www.videoconverterfactory.com/tips/add-subtitles-to-mp4.html
https://handbrake.fr

| dannyel86 a răspuns:

L-am testat. Lipeste subtitrarea de formatul mp4, cand e convertit din mkv.
http://www.videotovideo.org